Dohoda TTIP: Otevře českým malým a středním podnikům trh v USA. Svatošová nesouhlasí

29. březen 2016

Proti rozsáhlé smlouvě o obchodu a investicích mezi Spojenými státy a Evropskou unií, nazvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství, sílí vlna odporu. Oběma stranám má podle zastánců tzv. TTIP přinést ekonomické výhody, odstranit překážky na trhu, ale podle kritiků má zcela přenastavit pravidla a zákony, které se týkají každodenního života.

Odpůrci úmluvy TTIP mluví o dopadech na ekologii a zemědělství. Mezi nimi je i Helena Svatošová z nevládní organizace Iuridicum Remedium. Ve vysílání Českého rozhlasu Plus s Ditu Charanzovou, europoslankyni za hnutí ANO, a členkou Výboru pro vnitřní trh.

„Text jsme ještě neviděli, ale samotná jednání jsou bezpochyby milníkem v mezinárodním obchodě. Bavíme se o tom, že u jednacího stolu sedí dva nejmocnější ekonomické subjekty, které vytvářejí téměř polovinu světového hrubého domácího produktu,“ říká Dita Charanzová, europoslankyně za hnutí ANO.


Podle Svatošové se problémy ukrývají především v detailech úmluvy. „Regulatorní spolupráce – zní to velmi nevinně, ale je to v podstatě nevolený orgán zástupců byrokratů z EU a USA, který bude projednávat návrhy legislativy před volenými parlamenty. Nezávazně, ale je tady obrovský prostor shodit se stolu cokoli je nepohodlné zájmu nadnárodního byznysu,“ říká Svatošová.


Pro mě to kouzlo pro ně bude v tom, že se nám podaří doufám odstranit maximum těchto překážek, aby mohli na americký trh a začít podnikat ve velkém, říká Charanzová (TOP 09)

„Nejsou to jen dvě strany – USA a Evropská unie – ve vyjednávání je bohužel velice asymetricky zastoupen ten hlas velkého nadnárodního byznysu a úplně minimálně hlas těch ostatních, kterých se ta dohoda velmi citelně ve všech oblastech dotkne. Třeba spotřebitelů, malých a středních podniků, ochrany přírody, veřejného zdraví a tak dále,“ reaguje Helena Svatošová z nevládní organizace Iuridicum Remedium.

„Absolutně odmítám, že by jednání byla pod vlivem nadnárodních korporací. Naopak se snažíme o to, tak jestli by někdo z toho měl těžit, tak jsou to malé a střední podniky.“

Podle Charanzové je důležité říct, že během procesu vyjednávání například Evropská komise společně s USA vydaly prohlášení, že oblasti veřejného zájmu nebudou předmětem jednání.

„Byly tady obavy, že nebudeme moci si spravovat oblasti veřejných služeb – že by mohla oblast regualce vody podléhat textu dohody. To byla jedna z oblastí, která je definitivně vyňata,“ vysvětluje Charanzová, co se myslí oblastí veřejného zájmu.

Lepší podmínky pro byznys?

„Když se podíváme jen třeba na institut nechvalně známých arbitráží, které by tam měly být zakotveny – tak to je vlastně věc dostupná díky té nákladnosti jen pro největší firmy. Je to vyloženě nástroj, jak by nevolené a velmi silné uskupení by ovlivňovalo veřejnou politiku,“ říká Svatošová.

Čeští podnikatelé vlastnící malé a střední podniky mají podle Charanzové problém dostat se na americký trh kvůli velkému množství netarifních překážek.

Charanzová říká k arbitrážím, že současné době má Česká republika přes 70 bilaterálních investičních smluv a smlouva má nahradit zastaralou investiční dohodu, která podle ní přinesla více škody než užitku.

Celé téma si poslechněte ze záznamu Českého rozhlasu Plus.

autoři: rkr , bar
Spustit audio