Displej pro 3D i 2D obraz

19. červenec 2013

Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Santa Cruz vyvinuli projekční displej zcela nového druhu. Zatímco se stereobrýlemi na něm můžeme sledovat trojrozměrný obraz, diváci bez brýlí na něm neuvidí obvyklý rozdvojený obraz s “duchy”, ale jasný a ostrý dvojrozměrný obraz, jehož zdrojem je stejný videosignál.

Trojrozměrné displeje většinou poskytují každému oku jiný, adekvátně posunutý obraz, který je pomocí stereobrýlí nasměrován pouze do jednoho ze dvou očí. Celkem tedy displejem procházejí obrazy dva a právě takto vidí obraz divák bez stereobrýlí. Cílem nové technologie však bylo poskytnout sledovatelný obraz najednou oběma skupinám – lidem s brýlemi i bez nich.

Výsledku dosáhli výzkumníci tak, že divák bez brýlí uvidí u nového displeje oběma očima jen obraz určený pro levé oko. Systém totiž vysílá navíc třetí polarizačně otočený obraz, který se barevně i svou jasností rovná negativnímu “protiobrazu” pravého oka. Kde má jeden obraz jasný pixel, má druhý pixel temný a naopak. Pro diváka bez stereobrýlí se tedy oba obrazy určené pro pravé oko vyruší. Stereobrýle však umějí oba vzájemně opačné obrazy určené pro pravé oko polarizačně odseparovat a divák pak uvidí jeden z nich, ten správný.

Vědci dále zjistili, že pro optimální kontrast 2D obrazu je třeba, aby byl obraz určený pro levé oko jasnější než oba vzájemné protiobrazy určené pro pravé oko. Děje se tak díky tomu, že se zde vždy skládají dva obrazy. I v místě nejtmavšího pixelu pro brýlemi nevybavené oči tedy vidíme nenulovou intenzitu světla.

Zdroje: Phys.Org, Association for Computing Machinery

autor: Pavel Vachtl