Dinosauři na Hedvábné stezce

23. duben 2009

V poušti Gobi objevili paleontologové kosterní pozůstatky dinosaura, který byl pravděpodobným předkem nejslavnějšího dravce všech dob - Tyranosaura rexe.

Jedno z velkých nalezišť dinosaurů v poušti Gobi leží blízko trasy Hedvábné stezky, která kdysi vedla karavany s hedvábím do města Ťia-jü-kuanu. Tady v sezóně 2006/2007 objevili paleontologové z Číny a Spojených států hned dva nové druhy dinosaurů. Prvním z nich je 1,5 metru vysoký dvounohý dinosaurus, který vážil asi 270 kilogramů. Jeho masivní čelisti s více než 70 zuby uzpůsobenými k trhání masa ukazují, že šlo o dravce. Dostal jméno Xiongguanlong baimoensis a podle paleontologů představuje článek, který zatím chyběl ve fosilním záznamu evoluce tyranosaurů.

Velcí tyranosauři z konce dinosauří éry jako například Albertosaurus nebo Tyranosaurus rex jsou známi už celá staletí. V posledních letech byli také objeveni jejich časní předkové, kteří žili na počátku křídy. Mezi nimi se však nacházela mezera trvající asi 50 milionů let, do které nyní krásně zapadl 100 milionů let starý Xiongguanlong baimoensis. Proti čtyřmetrovému tyranosaurovi vypadá téměř neškodně a liší se i mnohem protáhlejším čumákem. Sdílí s ním však řadu jiných anatomických prvků, například krátkou a širokou mozkovnu, tvar zubů či rozšířené obratle, které páteři umožňují nošení masivní hlavy.

Druhým nově objeveným dinosaurem je druh ze skupiny Ornithomimosauria - tedy dinosaurů, kteří se tvarem těla a zobákem podobají dnešním pštrosům. Dostal jméno Beishanlong grandis a hmotností přes 600 kilogramů představuje jednoho z největších ptačích dinosaurů.

Nově objevené dinosaury popisují dva články v časopise Proceedings of the Royal Society B.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.