Digitální archeologie

5. listopad 2010
Třetí dimenze

Mezinárodní projekt AREA chce zpřístupnit evropské archeologické dědictví včetně korespondence významných badatelů.

Projektu AREA se účastní také Česká republika. Přispívá daty o výzkumu Pražského hradu od počátků ve 30. letech 19. století až po období první republiky. Pro českou archeologii má nemenší význam digitalizace archivu Archeologického ústavu AV ČR, která už je z velké části hotova. V dnešní Třetí dimenzi proto v repríze připomeneme vztah archeologie a informačních technologií.

Logo

Jakou novou kvalitu poskytují digitální data archeologům? Podle jakého klíče se všechny informace třídí? K čemu využívají archeologové GIS? Přinese digitalizace také nové způsoby interpretace archeologických nálezů?

Luboš Veverka pozval k tématu Mgr. Janu Maříkovou-Kubkovou z Archeologického ústavu AV ČR a PhDr. Martina Kunu, DSc. z téhož pracoviště.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 1. listopadu do 5. listopadu:

Pondělí: doma a v cizině
Úterý: kult smrti a těla
Středa: revitalizovaná historie
Čtvrtek: studenti na výsluní
Pátek: digitální archeologie

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.