Rok s covidem v Česku. Co všechno se změnilo a jak se s tím umíme vypořádat? Odpoví Speciály Plusu

Jak se Česko vypořádává s pandemií? „Hoří nám dům a my hasíme oheň dětí na zahradě,“ tvrdí rektorka Nerudová

„Hoří nám dům a namísto toho, abychom ho hasili, hasíme oheň, který si rozdělily děti na zahradě,“ přirovnává rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová debaty o tom, zda a jestli vůbec by se v současnosti měl zastavit průmysl, aby Česko zpomalilo šíření koronaviru. 

„Pokud chceme s nákazou bojovat, musíme tam, kde se nadá přejít na home office, nastavit bezpečnost tak, aby nedocházelo ke kontaktům. Situace je skutečně velmi kritická,“ doporučuje Nerudová s tím, že podle studií se nákaza koronavirem nejvíce šíří v rodinách a právě na pracovištích.

Čtěte také

Vláda nekomunikuje dostatečně přehledně a s předstihem, navíc sama sebe dokáže během několika dní popřít, upozorňuje politolog Michal Pink z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. 

„Na jaře a na podzim jsme vstupovali do krize, když volby ještě nebyly v dohledu. Byly v říjnu a už v září čísla naznačovala, že se blíží problém. Vláda ale na sebe nechtěla poutat pozornost. A bezproblémový život v září byl vykoupen tím, jak se situace vyvíjela v říju a později,“ hodnotí Pink.

Nakolik je společnost v době pandemie rozdělená, hodnotí psycholožka Zuzana Masopustová roněž z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity: „Přestože můžeme mluvit o rozdělení společnosti na rovině dodržování vládních opatření, tak tím, že na to poukazovat, si nepomůžerme. Protože se liší nejen dodržování, ale i to, nakolik na různé lidi situace dopadla.“

Jaké vládní programy na podporu podnikatelů se osvědčily? Proč klesá důvěra ve vládu? 

autoři: Lukáš Matoška , kac
Spustit audio

Související