Jan Beránek: Pátrání po Silvestrovi. Válečné osudy baťovců v Singapuru
Jak se dostal mladík z jihomoravských Vémyslic do Singapuru? Jaké to bylo, když ho tam zastihla válka? Jak zemřel? Na to se ptal Jan Beránek, prasynovec Silvestra Němce. Moc o něm nevěděl, v rodině se o Silvestrovi příliš nemluvilo. A tak se pustil do pátrání, které ho zavedlo až do Singapuru. Zjistil tam, že jeho prastrýc zemřel jako vojín při japonské invazi. Svoje pátrání zachytil v knize, která popisuje osud Silvestra i baťovské impérium, pro které Němec pracoval.
Silvestr Němec (nar. 1919) pocházel z jihomoravských Vémyslic. Jako baťovský „mladý muž“ byl vyslán v roce 1938 do pobočky firmy Baťa v Singapuru, kde ho zastihl začátek druhé světové války.
Někdy na přelomu let 1941 a 1942 narukoval do tamních dobrovolnických sborů. Během bojů o Singapur – napadený Japonskem – byl zraněn a poté se stal nezvěstným.
Po válce byl Němec oficiálně prohlášen za mrtvého. Rodina však neznala žádné podrobnosti.
A tak se jeho prasynovec Jan Beránek pustil v roce 2017 do pátrání.
Takřka detektivní práce ho přivedla do archivů ve Zlíně, Znojmě a Praze, v Londýně a Singapuru. S pomocí dalších historiků a pamětníků se mu podařilo shromáždit řadu unikátních fotografií a dosud nepublikovaných dokumentů, včetně deníků a vzpomínek několika singapurských baťovců.
Z toho všeho vznikla Radiokniha, kterou právě posloucháte. Podrobnosti z pátrání uváděl Beránek také na svém blogu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.