Den poté (22. srpna 1968)

19. březen 2014

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vzbuzuje i dnes v mnoha lidech silné emoce. 39 let není až tak dlouhá doba, abychom 21. srpen 1968 zařadili mezi dějepisná data, na která už nedosáhneme svou zkušeností.

Taková data v historii převažují. Stanou se pouhým numerickým a časovým vymezením, pod nímž bledne obsah. Je převálcovaný současností a nedávnou minulostí. Až nebude žít generace těch, kteří události z roku 1968 osobně prožili, co přetrvá jako odkaz? A jak bude vykládán?

Dnes do vzpomínek zasahují emoce. Jak by taky ne, když jsou rodnou sestrou zkušenosti. Dnešní komunisté a jejich příznivci okupaci Československa v roce 1968 stále nechápou jako zřetelný dějinný vykřičník. Ti, co stále zlehka vykřikují rudá hesla, když jim za propagaci nelidské ideologie stále nic nehrozí, asi paměť ztratili. Naším dnešním archivem se jim pokusíme kusem živé historie naší země tu ztracenou paměť vrátit.

Když si připomínáme 21. srpen, zapomínáme často na den následující. Co se tedy 22. srpna 1968 v Československém rozhlase vysílalo?

Zvukovou podobu tohoto článku můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 24. 8. 2007.

autor: Petr Mančal
Spustit audio