Delfíni ve východním Pacifiku se vzpamatovávají

22. září 2010

Hejna delfínů zdecimovaná dřívějšími nevhodnými způsoby rybolovu se snad začínají opět zvětšovat. Nasvědčují tomu údaje amerického úřadu NOAA.

Počty delfínů žijících ve východní tropické oblasti Tichého oceánu se v období 1960 - 1990 výrazně snížily. Příčinou bylo užívání vlečných sítí při lovu tuňáka. Delfíni často ve vlečné pytlovité síti uvízli a zahynuli, i když sami neměli být cílem lovu. Početnost populace delfína pobřežního se snížila na pouhých 20 % oproti výchozímu stavu. U delfína dlouholebého klesl počet na 30 %.

Delfín pobřežní

Počátkem 90. let minulého století se rybolovná technika v tomto směru podstatně zlepšila. Počet náhodně usmrcených delfínů je od té doby velmi nízký. Přesto ale stavy delfínů ve sledované oblasti zůstávaly stále nízké.

Situaci dlouhodobě monitoruje americký úřad NOAA (National Oceanic and Atmospheric Organization). Podle jeho zprávy poslední údaje naznačují, že počty uvedených dvou druhů delfínů ve východní tropické oblasti Pacifiku se snad přece začínají zvyšovat (souhrn, celá zpráva ve formátu pdf). Protože údaje ještě nejsou zcela spolehlivé, nechtějí být ekologové příliš optimističtí. Říkají, že teprve další sledování jim umožní učinit definitivní závěr.

Delfín dlouholebý
autor: Hynek Moravec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.