David Klimeš: Největším spojencem Evropy je teď americký kapitalismus

9. duben 2025

Pokud investujete, pravděpodobně to vidíte i na svém portfoliu: hodnota vaší investice se v posledních dnech propadá, protože padají trhy po celém světě. Kdo je viníkem, to není těžké uhádnout – americký prezident Donald Trump. Ten se rozhodl pro drakonická cla, která jsou navíc vymyšlená podle tak absurdního vzorce, že k devastaci globálního obchodu se na trzích započítává i obrovská nejistota, co za vrtoch Trumpa popadne příště.

Zdá se, že v tomto vývoji není pozitivní zprávy. Ale jedna tu přeci jen je. Právě jen propad trhů může nakonec přivést Trumpa k rozumu a k základům normální ekonomie.

Čtěte také

Nevadí mu otevřené nepřátelství se včerejšími spojenci. Jemu nevadí, že Američané zakusí nárůst cen. A dokonce mu nevadí ani rozklad světového obchodu, ze kterého Amerika tak těžila.

Ale kvůli propadu trhů může zakusit velmi nepříjemný nátlak od všech svých podporovatelů: Ať už jsou to velcí technologičtí miliardáři, kterým se nyní notně smrskává majetek. Nebo obyčejní příznivci, kterým krvácí jejich penzijní fondy. 

Odpověď po trumpovsku

Jak víme, Trump považuje Evropu za ubohou, která se jen snaží podvádět Ameriku. Trestem je 20procentní clo, vypočítané jako deficit obchodní bilance děleno export do USA krát sto děleno dvěma. To je extrémní vzestup z průměrných cel, které se mezi Amerikou a Evropou pohybovaly dosud kolem tří čtyř procent.

Čtěte také

A pozor, oněch 20 procent nijak nevymazává předchozí uvalená cla ve výši 25 procent na ocel, hliník a auta.

Evropa teď odpoví na právě ta sektorová cla, výběrově zpoplatní diamanty, uzeniny, zubní nitě, ořechy či sójové boby, prostě vše, co Američany zabolí.

Ale to nijak neřeší, jak zareagovat na ona plošná cla. Česko má za sebou nepříliš inteligentní debatu z minulých dnů o tom, že Trumpova cla jsou vlastně chytrá, řešením je jednostranné snížení cel na nulu na evropské straně a obvyklé nadávání na Evropskou unii, že za vše může především unijní byrokracie.

Nechce ani „zero-for-zero“

Trump nám postupně předvedl, že nic z těchto ústupků nemá šanci na úspěch. Byl to právě on, kdo definitivně během svého prvního období zabil Transatlantické obchodní a investiční partnerství, takzvaný TTIP, který měl plně liberalizovat obchod a investice na obou stranách oceánu.

Čtěte také

Teď mu Evropská komise nabízela nové tarify „zero-for-zero“, tedy nulu za nulu. Nic z toho ale nechce, dokud se plně nesmažou obchodní deficity.

Nejde tak jinak, než odpovědět po trumpovsku. Pokud Evropa více dováží výrobků do Ameriky, Amerika zas více dováží do Evropy služeb. Právě na technologické americké giganty asi dopadne unijní odveta.

Nikoho to netěší, ale pokud v Bílém domě sedí někdo, kdo sní o Americe z konce 19. století s vysokými tarify a minimálním globálním obchodem, pak to jinak nejde. Není možné, aby při pozdějším vyjednávání o odbourávání cel USA slevovaly z 20 procent a EU z nějakých čtyř. 

Trumpa mohou umravnit jen trhy

Ostrá unijní odpověď je důležitá i proto, že americké trhy opět na Trumpa o to více zatlačí, že se fatálně mýlí. Už nyní technologičtí byznysmeni, kteří se seřadili na inauguraci Trumpa, odmazávají obrovské majetky.

David Klimeš

Nejvyhlášenější podporovatel Trumpa z této party Elon Musk už se obrátil proti prezidentově celnímu běsnění.

Čím větší tlak trhy na Trumpa vyvinou a čím více Američanů pochopí, že je nečeká zlatý věk, ale úpadek, inflace a vypaření majetku na trzích, tím spíš se Trump doučí základy ekonomie a ustoupí.

Autor je publicista

autor: David Klimeš
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.