David Klimeš: Mlčeti zlato
Neustálým rozpatláváním svého výkřiku o vystoupení Česka z OSN ministryně obrany Jana Černochová zcela zbytečně ničí dosavadní rozhodnou, ale uměřenou a předvídatelnou zahraniční a bezpečnostní politiku vlády.
Už to vypadalo, že kauza ministryně obrany Jany Černochové, která vyzvala na státní svátek k vystoupení z Organizace spojených národů, končí. Ale ministryně řekla ne. Na síti X se znovu pustila do OSN.
Čtěte také
Tentokrát kritizovala organizaci za to, že její Radě pro lidská práva předsedá Írán. Opět předvedla své stylistické schopnosti, když se rozohní nad svým mobilem, a láteřila, že na Chartě OSN se musí rozpouštět inkoust. Jenže jako vždy netušila, o čem mluví.
Irán nepředsedá významné Radě OSN pro lidská práva, ale jedné dvoudenní akci. Jakkoliv jsou mechanismy v OSN českým politikům často neznámé a lze to pochopit, zrovna u zmíněné rady by Černochová mohla vědět, kdo jí předsedá – je to totiž Česko.
Chudáci čeští diplomaté
Možná si ještě někdo vzpomene, za co všechno právem někdejší opozice kritizovala vládu Andreje Babiše. Co výrok zcela nesrozumitelného premiéra, to mezinárodní ostuda. Někteří europoslanci pro něj byli vlastizrádci, jiní pomatenci. Mnozí jeho ministři nedosahovali potřebných kvalit, říkali nesmysly, a tak se ministerská ekipa točila jak na orloji.
Čtěte také
Teď je to jiné. Předseda vlády Petr Fiala se inzeroval ještě v předvolební kampani jako premiér, za kterého se nemusíte stydět. A stabilitu dosvědčuje i tím, že odmítá kohokoliv ze slabých ministrů vyhodit.
Jaký je ale rozdíl ve zmatených výrocích Babišovy party a Jany Černochové? Její zápal pro podporu Ukrajiny či Izraele je jistě chvályhodný, ale ministrování silového postu vyžaduje také zvládnutí řemesla. A to jde Černochové příšerně.
Čtěte také
Náčelník generálního štábu kvůli ní chtěl rezignovat. Ministryně nedokáže v angličtině reprezentovat Česko. Tím pádem si nedokáže přečíst v jiném jazyku než v češtině dostatek podkladových materiálů. A tak jí zbývá jen český Twitter, nyní síť X.
Kdo si myslí, že její rozhodný postoj proti neakceschopné OSN je vlastně sympatický, tak ať si uvědomí, kolik zbytečné a podřadné práce přidělává českým diplomatům po světě. Její výrok obletěl svět, všude se ptají, co je na tom pravdy, a naši diplomaté musí nějak diplomaticky vysvětlovat, že jde jen o jednu ministryni, co rychleji mluví, než myslí.
I kritika se musí umět
Kritika neakceschopnosti OSN je tu od jejího vzniku a aktuální konflikty bohužel velmi dobře ukazují, že je zcela na místě. Ale musí se umět. Může se pohybovat od umírněné snahy o reformu po ostré výpady, jako například když kdysi někdejší americký velvyslanec u OSN John Bolton prohlásil, že by ústředí organizace mohlo mít o deset pater méně a nic by se nestalo.
Ale není možné o OSN jen blábolit bez ladu a skladu. Po dalším rozpatlávání kauzy Černochovou, která do čela Rady OSN pro lidská práva místo Česka dosadila Írán, to už začíná být dost nesnesitelné. Ministerstvo zahraničí kvůli ní již muselo připravit i informační brožurku, co je to vlastně OSN a k čemu slouží.
Vláda oficiálně bojující proti dezinformacím a slibující rozvoj strategické komunikace tak nyní zjevně řeší především jednu upovídanou paní ve svém středu. To je velmi slabý výkon za peníze daňových poplatníků.
Autor je publicista a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.