Daniel Kroupa: Poslední generace ekoteroristů

8. červenec 2023

Musím se zastat ekologických aktivistů, kteří akcemi občanské neposlušnosti bojují za ochranu klimatu. Mají k tomu legitimní důvod, kterým je obava, že během několika málo let lidská civilizace překročí bod zlomu, oteplení planety o více než 1,5 stupně. 

Pak nastanou lidskými silami nezastavitelné přírodní procesy, jako rozmrzání permafrostu, vysušení amazonského pralesa, tání pevninských ledovců, které zcela změní klimatické podmínky na planetě.

Důsledkem například bude, že mnohé oblasti se stanou neobyvatelné a stamiliony lidí, kteří se proto, aby přežili dají do pohybu a zničí státy, které se dosud těší blahobytu. Včetně toho našeho.

Čtěte také

Tato obava, kterou s jistou opatrností sdílím, je opřena o zprávu Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), opírající se o široký vědecký konsensus.

Můžeme mít uši otevřené pro různé odborné námitky proti této zprávě, můžeme mít podezření, že je ideologicky ovlivněná nebo že nadměrně vyvolává paniku, ale není správné vytýkat těm, kteří ji berou vážně, že chtějí jednat a vyvíjet svými akcemi tlak na vlády, aby urychleně přijímaly rozhodnutí potřebná k zabránění hrozící katastrofě. To je pochopitelný důvod pro akce občanské neposlušnosti.

Aby však tyto akce byly ospravedlnitelné a demokratický právní stát je mohl tolerovat, i když jsou na hraně zákona, samotný důvod nestačí: k jejich provedení musí být užívány eticky přijatelné prostředky. Mohou být nápadité, vtipné, ale i hlučné a provokativní – nesmí však užívat teroristickou taktiku, která není ospravedlnitelná ani v případě, že přímo neužívá fyzického násilí.

Je třeba si uvědomit, že k pojmu násilí patří i pouhá hrozba užití síly, vydírání, omezování a podobné skutky vedené záměrem někomu uškodit.

Čtěte také

Teroristická taktika je nepřímá: nevstupovat do konfrontace s protivníkem, ale útočit na nezúčastněné osoby, o nichž se předpokládá, že na nich protivníkovi záleží.

Často se teroristé dopouštějí spektakulárních zločinů na nevinných lidech jenom proto, že chtějí, aby se o nich psalo a mluvilo a tím upoutali pozornost na sebe nebo na svou věc. Tato taktika je neospravedlnitelná žádným účelem, byť byl sebe vznešenější. Užití síly proti druhému člověku je eticky přijatelné jen při obraně sebe nebo druhých proti násilí nebo pokud jde o jeho ochranu před bezprostředním nebezpečím.  

Akce bojovníků proti klimatickým hrozbám, kteří se sdružili v hnutí Poslední generace nesou znaky teroristické taktiky. Blokováním dálnic a ulic přilepováním se k vozovce či jiným takovým způsobem, vytvářejí kolony aut, v nichž hodiny zůstávají uvězněni lidé, kteří jedou do zaměstnání nebo k lékaři a znemožňují průjezd policii, hasičům i sanitkám.

Tito aktivisté vyvolávají hněv nejen řidičů a pasažérů, ale i široké veřejnosti. Není divu, že přibývá lidí, kteří o nějaké ekologii nechtějí ani slyšet.

Filozof Daniel Kroupa

Na otázku, zda tímto způsobem aktivisté donutí vlády urychlit potřebné kroky k ochraně klimatu tedy musíme odpovědět, že nikoli.

Sotva získají pro své cíle lidi, kteří uvažovali o jejich podpoře, když se v novinách dočtou, že se dva aktivisté Poslední generace na počátku letošního roku nedostavili k soudu v Bad Cannstattu za blokování spolkové dálnice, protože odletěli na dovolenou do Thajska.

Nasvědčuje to tomu, že hnutí Poslední generace užívá klimatických hrozeb hlavně jako prostředku k odstranění liberální demokracie. Alespoň v tom si mohou rozumět s mnohými klimaskeptiky.

Autor je filozof a pedagog

autor: Daniel Kroupa
Spustit audio