Daňci, včely a trestanci. Otevřená věznice má připomínat život na vsi
V pondělí se začala o klienty starat první tzv. otevřená věznice v Česku. V Jiřicích na Nymbursku se ale o sebe budou vězni vlastně muset postarat sami – například si uvařit nebo vyprat. Díky tomu by se měli lépe připravit na chvíli, kdy budou propuštěni na svobodu. Ministerstvo spravedlnosti si od projektu slibuje snížení recidivy, která v Česku dosahuje sedmdesáti procent. „Není to tak, že by šlo o věznici bez mříží a plotů. Otevřenost spočívá v přístupu odborných zaměstnanců k vězněným osobám,“ upřesňuje ředitel Věznice Jiřice Petr Suk.
V Jiřicích budou vězni moci pracovat v oboře s daňky, v sadu nebo se věnovat včelařství. Povinnost pracovat mají všichni odsouzení, po pracovní době navíc budou pečovat o celý areál věznice a sami se starat o časový rozvrh dne.
„Budeme volit individuální přístup ke každému vězni, identifikovat s ním spojená rizika a před propuštěním ho připravíme, aby jim byl schopen čelit,“ vysvětluje Suk. Vězni podle něj mají velký zájem se do otevřené věznice dostat.
Pilotní projekt má kapacitu 32 odsouzených, o které se stará čtrnáct zaměstnanců. Pokud se v Jiřicích na Nymbursku pilotní projekt osvědčí, rozšíří se i do dalších českých věznic. V konečné fázi se podle Jakuba Římana z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti počítá s kapacitou až sto odsouzených.
Otevřené věznice v zahraničí existují už více než sedmdesát let a lze je nalézt v mnoha evropských vězeňských modelech. Ten český čerpal inspiraci v Norsku. „Věřím, že se nám tyto zkušenosti podaří využít při provozu našeho objektu,“ uzavírá Suk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka