Co mohou Cyril a Metoděj říct dnešnímu člověku

3. červenec 2016

V těchto dnech si připomínáme významný svátek, výročí 1153 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Co mohou přes bariéru staletí říci dnešnímu člověku?

Např. prezident Zeman před třemi lety na Velehradě hovořil o tom, že jim můžeme být vděčni především za písmo, díky kterému jsme si mohli zaznamenávat naši historii. Proč byl jejich svátek z března přemístěn právě vedle oblíbeného svátku mistra Jana Husa? Čím byli zajímaví? O tom bude dnešní Vertikála.

Pozvání Daniely Brůhové přijal historik a proděkan UK prof. Jan Royt, psychiatr MUDr. Jaroslav Kašparů, historik a vědecký pracovník Slovanského ústavu AV PhDr. Vladimír Vavřínek a bohemistka Kristýna Karasová.

autor: Daniela Brůhová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.