ČNB musí dělat víc. Vysoká inflace tu jinak bude dalších 10 let, varuje ekonom Havránek

Největší audioportál na českém internetu

Člen Národní ekonomické rady vlády Tomáš Havránek | Foto: Český rozhlas

Poslechněte si celý pořad Peníze a vliv. Moderuje Jana Klímová

Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 15,1 procenta. Šlo o nejvyšší hodnotu od roku 1993. Podle profesora ekonomie na Univerzitě Karlově a člena Národní ekonomické rady vlády Tomáše Havránka má nejsilnější nástroje k utlumení inflace Česká národní banka, která je ale příliš nevyužívá. Na mysli má především posilování koruny prodejem části devizových rezerv.

„K tomu nakonec došlo, ale pozdě a v malých objemech. Navíc to nebyla strategie národní banky jak zkrotit inflaci, ale reakce na určitý spekulativní útok proti koruně,“ říká Havránek.

Čtěte také

Silná koruna ale není žádnou výhrou pro exportéry. „Je to otázka priorit. Jestli chceme nízkou inflaci za cenu nějaké bolesti, nebo jestli tady chceme žít třeba deset let s inflací kolem šesti procent. A to je docela reálné, pokud národní banka nebude činit nic navíc proti tomu, co už udělala v minulém složení,“ podotýká Havránek.

Problémem je podle něj také dlouhodobá neudržitelnost státních financí. Současná vláda slíbila snížit výdaje státu. Vládní politici stále častěji připouštějí, že nutná bude i reforma daní.

Také ta je tématem nového dílu pořadu Peníze a vliv. Jeho autorka Jana Klímová do něj vedle Tomáše Havránka pozvala také předsedu rozpočtového výboru Sněmovny Josefa Bernarda (STAN) a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.