Člověk by po sobě měl zanechat nějakou vzpomínku. Když vidím zanedbaný hřbitov, cítím to jako neúctu vůči mrtvým, říká historik Roháček

26. prosinec 2022

Historik Jiří Roháček dlouhé tři roky mapoval na území dnešní České republiky všechny středověké náhrobky a jen málokdo toho ví o místech posledního odpočinku tolik, jako právě on.

V Hovorech bude mluvit o tom, že vztah ke smrti a k lidským osudům po smrti je centrální téma celé západní kultury. O tom, že hřbitov není jen místo vzpomínání, ale i místo setkávání. A Naděžda Hávová se zeptá i na hřbitovy morové, leprové nebo katakomby.

Poslechněte si celé Hovory v audiozáznamu.

autor: Naděžda Hávová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.