Číňané upřednostňují hlavně své zájmy. Na druhou stranu jsou velmi skromní, popisuje kurátorka Pejčochová
„Číňané jsou mnohem skromnější než my na Západě. Jsou trpělivější a jsou zvyklí, jak jich je hrozně hodně, tak klidně i čekat v dlouhé frontě,“ popisuje kurátorka sbírky asijského umění v Národní galerii v Praze Michaela Pejčochová. V Národní galerii v Praze se věnuje dějinám a teorii čínského malířství, je také spoluautorkou knihy, která objasňuje čínské znakové písmo.
„Na druhou stranu jsou také lstivější, což jsou vlastnosti, které tady až tak neoceňujeme. To ale asi jde pochopit, protože potřebují zajistit živobytí pro své děti. V těch frontách tak dokážou hezky předbíhat a vystrkovat ty neznalce, kteří nevědí, kam se mají vrtnout. Prostě chtějí vždy upřednostnit svůj zájem. Ale na druhou stranu jsou velice skromní, mírumilovní a nejsou agresivní,“ dodává.
Co za sbírky najdete v Národní galerii, nebo jak se sama dostala k sinologii? Poslechněte si v audiozáznamu pořadu Hovory Petra Viziny.
Související
-
Z Číny jsem chtěla utéct do Čech a na kolenou prosit o řízek. Omeletky s Halinou Pawlowskou
Někdo má rád koláče, jiný škvarky a někdo miluje asijskou kuchyni. O chutích, lahůdkách a všem, co s nimi souvisí, budou dnešní Omeletky.
-
Ekonom Švejnar: Čína a Indie stojí o ruské zdroje, ale tak, aby si nezavřely cestu na světové trhy
Embargo na ruskou ropu způsobí Rusku přinejmenším logistické potíže, i když dodávat bude moci například do Číny nebo do Indie, upozorňuje ekonom Jan Švejnar.
-
Rusko bez elit se stane ekonomickým a surovinovým apendixem Číny, předpovídá historik Petr Hlaváček
Ruský pohled na svět je problematický v tom ohledu, že nezohledňuje vlastní chyby, tvrdí historik a filozof Petr Hlaváček.