Čína přinesla spíše dluhy než investice, hodnotí Zemanovy zahraniční cesty diplomat Kolář
Současný prezident Miloš Zeman jezdí na zahraniční návštěvy méně často než jeho polistopadoví předchůdci. Za své nejdůležitější poslání považuje posilování ekonomické diplomacie. Jak důležité jsou zahraniční aktivity české hlavy státu?
„Prezidentovy zahraniční cesty jsou přiměřeně úspěšné... Já na těchto cestách s panem prezidentem jsem a o tom, že by byly nějaké ostudy, nevím,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.
Podle něj prezidentovou prioritou zůstávají naši sousedé a velcí světoví političtí hráči. „A tam je návštěvnická a komunikační platforma velmi dobře vytvořená.“
„Diplomacie není jen několik zde zmíněných vět z médií, ale celá řada dalších kroků. Já u těch jednání prostě na rozdíl od Petra Koláře jsem, dělám z nich zápisy a to je ten základní rozdíl,“ ohradil se Jindrák.
Čína je dnes velmoc. A jestli čínský prezident ví, kdo je českým prezidentem, kde leží Česká republika, jestli přijme našeho prezidenta nebo jede na návštěvu k nám, v tom nevidím nic špatného.
Rudolf Jindrák
Ředitel odmítl kritiku Zemanových výroků v zahraničí. „I daleko demokratičtější a tradičnější země mají své metody, jak vytrhnout jednu otázku z dalších dvaceti, a to je pak dále prefabrikováno. Je otázkou, jestli se vždy zveřejňuje celý kontext.“
Cesty jako takové prý vznikají v debatě mezi vedením kanceláře a v kontextu priorit. „Je povinností každého prezidenta mít dobrý kontakt se svými sousedy, takže i pořadí navštívených zemí je tím dáno.“
„Jestli má Petr Kolář pocit, že pan prezident koná proti zájmům České republiky, tak ať podá žalobu pro vlastizradu. Važte slova a věty, které tu říkáte,“ vzkázal svému oponentovi Rudolf Jindrák.
Proti zájmům této země
Bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech amerických Petr Kolář je rád, že prezident Zeman moc necestuje. „Obvykle je s jeho cestou spojena nějaká aférka nebo pan prezident něco řekne, což pak žije svým životem… Je ale dobře, že se soustředí na naše nejbližší sousedy Polsko, Německo a další.“
„V případě kontaktů s Ruskem a Čínou, kteří jsou velcí hráči a neoznačil bych je za naše spojence, je frekvence kontaktů opravdu nebývalá nejen na úrovni prezidenta, ale i jeho poradce.“
Kolář se domnívá, že se prezident zřejmě rozhodl zastupovat zájmy Ruska a Číny. „Příkladem mohou být výroky pro čínskou televizi, že se tam jede učit stabilizovat společnost. Jeho slova o tom, že se Česko vymklo z vlivu Evropské unie a USA okamžitě využila ruská propaganda, stejně jako jeho výroky o Krymu, zpochybňování sankcí, naší zahraniční politiky a spojenectví.“
Prezident Zeman se nám celou dobu snaží namluvit, jakou dělá skvělou diplomatickou a ekonomickou ofenzívu, ale Čína je stále 22. investorem v pořadí. Jsou to spíše dluhy, které zde zůstávají... To jsou věci, které budu říkat, protože jsem o nich přesvědčen a nikdo mě nebude okřikovat.
Petr Kolář
„Já se držím jen dokumentovaných faktů. To jsou zaznamenané věci, výroky pan prezidenta jsou dokumentované, můžeme si je vyhledat.“
Přesto bývalý velvyslanec oceňuje Jindrákovu práci. „Po jeho nástupu pan prezident už neměl na druhé inauguraci kravatu s ruskou trikolorou, na Hradě si už nepletou vlajky OSN a NATO a podobně.“
„Oceňuji profesionalitu kolegy Jindráka, ale na druhou stranu musím bohužel konstatovat, že pan prezident koná proti zájmům této země a proti zájmům našich spojenců,“ shrnul Petr Kolář.
Související
-
Zeman vyznamenává jen své sponzory a podporovatele, říká novinář k ocenění Michala Davida
„Miloš Zeman musí za každou cenu provokovat. Je mu jasné, co to způsobí, a teď si nad tím v Lánech libuje,“ zamýšlí se reportér Seznam Zpráv.
-
Zeman: Uvědomil jsem si dělicí čáru mezi skutečnými neziskovkami a těmi, které se za ně jen vydávají
Olomouc, Přerov, Šumperk nebo Kojetín – to jsou města, která během své třídenní návštěvy Olomouckého kraje navštívil prezident Miloš Zeman. Zamířil ale i do několika obcí.
-
Zeman už mě nikam nezve, což mě ale nemrzí, říká Milan Knížák
„Po roce 1990 bylo osudem všech, že jsme se učili spoustu věcí za pochodu. Přijde mně trapné, když se dnes poukazuje na to, co vše se udělalo špatně,“ říká Milan Knížák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.