Chřipka letos přišla později. Nemocné jsme měli i začátkem května, popisuje epidemiolog Smejkal
Laboratoře letos podle Státního zdravotního ústavu zaznamenaly několik stovek případů onemocnění chřipkou. Sezóna tak byla mírná, ale atypická především v tom, že v zimě cirkulovala jen velmi omezeně, dominovala až od března do května. „Chřipka přišla později, protože lidé dodržovali víc než kdy jindy ochranu dýchacích cest. Nosily se respirátory a roušky, které nás chránily i před infekcí,“ říká k letošní chřipkové sezóně hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.
V sezóně 2020-2021 bylo v celé Evropské unii zachyceno jen několik tisíc případů. Letos už chřipka nastoupila ve větší míře. Zpočátku tomu ale nic nenasvědčovalo – v zimě totiž epidemiologové zaznamenali jen minimum nemocných, tvrdí epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.
„Chřipka v průběhu zimních měsíců cirkulovala velmi omezeně. I v našich podmínkách tady bylo do konce února jen pár případů,“ doplňuje.
Čtěte také
Teprve druhá vlna chřipky proběhla zhruba od poloviny března do půlky května. Hodně netradičně dokonce laboratoře potvrzovaly desítky onemocnění týdně ještě začátkem května.
Opět ale bez nějakých velmi závažných případů. Epidemiolog Kynčl dodává, že převažoval kmen A/H3N2, který tu s námi běžně je a obsahuje ho i vakcína proti chřipce.
„Kdo prodělal chřipku, ten si to do smrti pamatuje,“ upozorňuje epidemiolog Smejkal a dodává, že očkování proti chřipce má význam u všech, nejdůležitější je pro seniory, malé děti, kardiaky nebo například pacienty s obstrukční chorobou plicní.
Očkování proti chřipce chrání, stejně jako je tomu u vakcín proti covidu především proti těžkému průběhu. Pravidelně se u nás ale nechává očkovat jen necelých deset procent populace.
Celý příspěvek připravila Andrea Skalická.
Související
-
Když se chřipka potká s covidem? Viry se setkají poprvé, předzvěstí je nárůst onemocnění u dětí
Proočkovanost proti chřipce je u nás stále pod 10 procenty, ve vyspělých zemích je to trojnásobek. Odborníci očekávají, že letos poprvé se potká virus chřipky a covidu19.
-
Covid-19 je vážnější než chřipka, neunikl z laboratoře a vakcína je bezpečná. Vyvracíme dezinformace
Z průzkumů přitom vyplývá, že lživým informacím o koronaviru věří až 40 procent Čechů. Proti nepravdivým informacím bojují sociální sítě i rubrika Koronafokus.
-
Matěj Skalický: Vakcíny na chřipku? Nemáme
Česko se potýká s druhou vlnou koronavirové krize. A to nepřišel podzim, doba chřipek. Dvojí epidemie by české zdravotnictví mohla položit na lopatky. Máme se jak bránit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.