Český vývoz na Filipíny je větší než do Vietnamu. Známá je dodávka vozů manilského metra, říká český velvyslanec

24. srpen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Olša

Filipíny jsou pro mnohé Čechy vzdálenou zemí, ale čím dál víc jsou objevovány turisticky. Jaroslav Olša, který je českým velvyslancem na Filipínách, říká, že o nich sice Češi mnoho neví, ale je to stomilionový stát, který je zajímavým odběratelem českého zboží.

S Filipínami nás, pro někoho možná překvapivě, spojují i zajímavé historické momenty. Olša zmiňuje to, že už v 17. a 18. století byli na Filipínách jezuitští misionáři z Čech, a také že filipínský národní hrdina José Rizal měl za přítele Čecha – litoměřického učitele Ferdinanda Blumentrita. A z novodobých dějin – na konci 80. let si Václav Havel dopisoval s filipínskou prezidentkou.


Filipíny jsou poměrně velkým obchodním partnerem. Naše vývozy jsou větší než do Vietnamu, o kterém se stále mluví. Trochu kuriózní věcí je, že my neinvestujeme na Filipínách, přestože tam investuje kdekdo, ale naopak – existuje filipínská investice v České republice v oblasti IT. JAROSLAV OLŠA

Jedním z úkolů české ambasády na Filipínách je i ekonomická diplomacie a podpora turismu směrem do České republiky. Podle Olši by turismu mohl napomoci nový seriál, který se natáčel v Praze a Krakově. Seriál natočený v Praze pomohl například zvýšit počet turistů z Jižní Koreje.

A je podle Jaroslava Olši nový filipínský prezident Rodrigo Duterte asijský Donald Trump? „Taková srovnání jsou vždy složitá. Já jsem se s ním sešel v době, kdy ještě nekandidoval na prezidenta, a trochu mě to zaskočilo. Je to člověk, který používá hodně zemitý slovník, takže k ostrým slovům se nechodí daleko. Na druhou stranu to ale trochu zkresluje a myslím si, že to je v mnoha věcech marketingový tah – je jiný a i česká média o něm ráda píší.“

Podaří se podle Jaroslava Olši Dutertemu vymýtit kriminalitu, jak sliboval v kampani? Proč Filipínci znají Jana Nepomuckého a pražské Jezulátko? A na čí straně stojí Česká republika ve sporu o ostrovy v Jihočínském moři? Poslechněte si celé Interview Plus.

autoři: mro , jpr
Spustit audio