Český rozhlas po stopách československé legie

Krasnojarsk na Čechoslováky vzpomíná jako na zrádce a vrahy. Proč?

Ne všude mají československé legionáře za hrdiny. V Krasnojarsku se pro ně dokonce vžil pojem čechosabaky (čeští psi) a zpívají se tam o nich písně popisující hrůzné příběhy.

Jedna častuška dokonce popisuje, jak zlí Češi napadli jednu místní rodinu a celou ji povraždili. Vedoucí katedry historie na Sibiřské federální univerzitě Vladimir Datcyshen tvrdí, že nejdřív, při prvním příchodu Čechoslováků do Krasnojarsku, je místní vítali jako ochránce před bolševiky.

„Na jejich počet se pořádala fotbalová utkání, hrálo se divadlo a oba národy spolu tehdy velmi souzněly, jako bratr s bratrem. Pak ale do města dorazil tvrdý režim admirála Alexandra Kolčaka,“ popisuje historik.

Z bratrů nepřátelé

Českoslovenští legionáři se stali nepřátelé rudých, navíc, když hlídali magistrálu proti útokům místních partyzánů. „Právě proto asi tato dost hrůzná častuška vznikla a žije dodnes,“ myslí si Datcyshen.

Zpívá si ji i dnešní mládež a zřejmě i proto se čas od času objeví na starém památníku padlých čs. legionářů, ale i na tom novém z roku 2006, nápisy jako: hanba, žoldáci, vrazi, zrádci…

Podle ředitele krasnojarského Muzea železnice Konstantina Karpuchina je to zřejmě „práce“ místní mládeže. „Nechápu proč se to děje. Památníky přece nenesou žádnou vinu a žijí si vlastním životem.“

Víc si poslechněte v reportáži Ivana Studeného a Martiny Pouchlé, kteří se vydali po stopách československých legionářů.

Spustit audio