Český rozhlas po stopách československé legie

Filmové studio UralFilm dokončilo snímek o československých legionářích

Desetitisíce československých legionářů před sto lety významně zasáhly do událostí v tehdejším Rusku. Tamní dokumentární filmy ale Čechoslováky dosud většinou odbývaly jen stručnými zmínkami. To však není příklad snímku Čužaja zemlja. Jeho autoři se rozhodli legie představit bez ideologických stigmat.

Ve druhém patře jedné z budov uralské federální univerzity v Jekatěrinburgu se chystá tým tvůrců studia UralFilm promítnout nový dokumentární snímek o československých legionářích.

Třičtvrtěhodinový snímek prolnutý skladbou Bedřicha Smetany vypráví, na pozadí historie vzniku a působení našich legií v Rusku, osobní příběh dvou hlavních hrdinů – plukovníka Sergeje Vojcechovského a generála Antonína Číly.

Čtěte takéPo stopách československých legií

„Když jsme začali sbírat materiál, zjistili jsme, že potomkové Sergeje Vojcechovského žijí v Americe, o minulost se nezajímají. Potom jsme ale poznali vnučku generála Číly, která ráda navštěvuje Rusko, aby poznala osud svého dědečka,“ vysvětluje režisér filmu Andrej Titov.

Ve filmu si zahraje i Miloš Zeman

Ve filmu věnovaném legionářům se mihne i prezident Miloš Zeman, který do jednoho z dřívějších projevů na ekonomickém fóru v Rusku zařadil připomínku vraždy carské rodiny rukou bolševiků a vyjádřil myšlenku, že legionáři mohli málem Mikuláše II. osvobodit.

Čtěte takéSledujte výpravu československých legionářů na Instagramu Českého rozhlasu

„Náš film je vůbec první seriózní dokument o daném tématu v celém Rusku. V jiných ruských filmech se objevují o této historii spojené s životy tisíců českých vojáků jenom drobné minutové zmínky,“ říká Andrej Titov.

Přestože byl snímek přijat (zejména úředníky) velmi rozpačitě, získal na konci srpna UralFilm povolení přihlásit své dílo na festivaly, promítat jej v kinech a ve třetí vlně také vysílat v ruské televizi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.