Český rozhlas po stopách československé legie

Co za euroasijskou hranici táhne Čechy a Slováky?

Hned několikrát museli Čechoslováci během své legionářské anabáze v Rusku překročit evropskou a asijskou hranici. Podobný záměr mají čím dál častěji i Češi a Slováci, které tam přivádí odkaz legionářů.

„Jsme tu skupina 12 železničářů, cestujeme po Transsibiřské magistrále,“ vysvětluje vedoucí železničního zájezdu Peter Durčák.

Čtěte takéSledujte výpravu po stopách legionářů na Instagramu Českého rozhlasu

Skupinka turistů, která přicestovala z Británie a z Irska, zase otevřela lahev šampaňského právě proto, že slaví moment, kdy překročili hranice mezi Evropou a Asií. To se jim totiž často nestává.

Návštěvu přivezla k euroasijské hranici společnost podnikatele v cestovním ruchu Konstantin Briljakova. Pobočku své cestovní kanceláře má také v Praze.

„Zhruba před pěti lety začala spolupráce s Československou obcí legionářskou. Prezentoval jsem v Praze turistické možnosti na Transsibiřské magistrále, aby se Češi a Slováci mohli podívat na místa, kde působili jejich předkové,“ popisuje.

Na euroasijské hranici

Zpočátku v projektu nesledoval komerční perspektivy, spíše tomu nevěřil. Jak ale říká, letos už tu bylo pět skupin z Česka, dvě ze Slovenska a pár jednotlivců. „Říkali, že jejich pradědeček nebo příbuzný byl legionář a oni se chtějí podívat, kde bojoval,“ dodává.

Zájem Čechů a Slováků o cesty do Ruska zvedl rovněž projekt legiovlaku, který začal jezdit po České a Slovenské republice. 100. výročí událostí spojených s legionáři připomíná i ruský filmový dokument, který se právě tady teď dokončuje.

Víc si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.