Český rozhlas po stopách československé legie

Kam bolševici ukryli ostatky posledního ruského cara?

Blížící se příchod československých legionářů do Jekatěrinburgu urychlil tragický osud poslední carské rodiny. Bolševici drželi Mikuláše II. Alexandroviče a jeho blízké v domě kupce Ipatjeva. Ze strachu, že by legionáři Romanovce osvobodili, zastřelilo vladaře, 17. července 1918 společně s rodinou i služebnictvem, bolševické popravčí komando.

O tom, co se stalo s ostatky, se dodnes ruská pravoslavná církev a kriminalisté jednoznačně neshodnou.

„Zdejší klášter Ganina jama byl vybudován na počest carské rodiny mučedníků, které ruská pravoslavná církev prohlásila za svaté,“ popisuje Alexandr Kručinin, předseda jekatěrinburgského klubu vojenské historie.

Ostatky těl vhodili do jámy, kolem které je krytá dřevěná galerie. Tři nezávislé expertizy během posledních 20 let ale prokázaly, že ostatky leží někde jinde. Ale církev to neuznala.

Čtěte takéSledujte výpravu ze legionáři na Instagramu Českého rozhlasu

„Byli to prý historikové z Jekatěrinburgu, kteří skutečné ostatky našli u staré koptikovské cesty,“ dodává Krčinin.

Místo vzdálené čtyři kilometry od někdejších šachet je daleko skromnější než Ganina Jama. Stojí tu železný kříž a široko daleko není jediný turista.

Alexandr Kručinin, zakladatel klubu vojenské historie v Jekatěrinburgu

Vykopali tady jámu a uložili do ní 9 z 11 těl. Ostatky nakonec objevili zdejší nadšenci do historie v roce 1978. Báli se však, že se zveřejněním svého nálezu dostanou do potíží s KGB. Odtajnili jej až s uvolňováním poměrů za Gorbačova.

Shoda tedy panuje jen ohledně místa, kde se vražda odehrála a kde se nachází od roku 2003 kostel Všech svatých na krvi. „Lidé, kteří se sem přicházejí modlit, jsou silně věřící a přesvědčení o tom, že vražda císařské rodiny je největším zločinem, kterého se dopustil ruský lid,“ říká historik Konstantin Briljakov.

Spustit audio