Český rozhlas po stopách československé legie
Rekonstrukce bitvy: U Věrch Nějvinsku zvítězily Československé legie nad bolševiky
Nedaleko zakázaného ruského města Novouralsk objevili reportéři Martina Pouchlá, Ivan Studený a Alexej Maximov skupinu nadšenců, kteří žijí odkazem československých legií. U jezera Tavatuy zaznamenaly mikrofony Českého rozhlasu rekonstrukci významné bitvy, ve které naši krajané vedení ruským velitelem Sergejem Vojcechovským porazili přesilu rudoarmějců.
Týden putování po stopách legionářů přivedl reportéry Českého rozhlasu do města známého atomovým průmyslem Novouralska. „Je to zakázané město, kde se dokonce dostáváme do konfliktu s orgány, které střeží vstup do jeho prostoru,“ popisuje členka expedice Sibiřská odysea Maritna Pouchlá. Dějištěm historické rekonstrukce je ale městečko Věrch Nějvinsk, kam se tříčlenný tým reportérů dostává bez problémů v historickém vojenském automobilu UAZ.
Čtěte takéSledujte výpravu za legionáři na Instagramu Českého rozhlasu
Rekonstrukci bitvy, ve které se Čechoslováci utkali s přesilou bolševiků, pořádá klub vojenské historie z Jekatěrinburgu Gornyj ščit (Horský štít).
Účastní se jí po několikáté i advokát Michail Jurjevič, který tak ctí rodinnou tradici: „Čtyři bratři mého praděda bojovali na tomhle místě po boku Čechoslováků proti Sovětům v roce 1918. Je to daň předkům, dělám to z vlastního nadšení, za vlastní peníze.“
Legionářským jednotkám velel v červenci 1918 Rus Sergej Vojcechovský, pozdější generál čs. armády. Jeho dílčí vítězství nad Rudými znovu ožívá na prostorné louce u lesa nedaleko obce Věrch Nějvinsk.
Snídaně v polní kuchyni
Zatímco si nadšenci válečné historie nalévají ze samovaru čaj, účastník vojenské rekonstrukce Pjotr při doušku českého piva vysvětluje své legionářské nadšení: „První světová válka mně zajímá už mnoho let. Česko jsem kvůli tomu navštívil už třikrát.“
Dobové nejsou jen zbraně, uniformy vojáků a kostýmy přítomných dam, které přišly své muže doprovodit. Atmosféru 100 let staré historie dokresluje i polní kuchyně. Současní nadšenci tak mohou prý posnídat ve stejném stylu jako jejich předci, kteří se pohankovou kaší s mletým masem posilňovali před bitvou.
Ta nakonec dopadla pro československé legionáře vítězně a posunula bolševickou frontu o 25 km na sever. Držením Jekatěrinburgu získali legionáři důležitý dopravní uzel, klíčový pro jejich další pohyb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.