Český kubismus jako světový fenomén

1. listopad 2014

Největší audioportál na českém internetu

Logo | Foto: Český rozhlas

Český kubismus je světovým fenoménem. Jeho specifikem je totiž rozpětí nejen do malířství, ale také do užitého umění a hlavně architektury. Tu příjíždějí do naší země obdivovat turisté z celého světa. Hostem je Z. Lukeš. Moderuje Michael Rozsypal.

Výjimečná kapitola naší architektury. 1. listopadu

Kubismus znamenal především novou prostorovou koncepci – směr, který rozkládá objekty na základní tvary. Jeho těžiště spadá do let 1907- 14 a jeho význam pro moderní umění je dalekosáhlý.

Český kubismus je světový fenomén. Jeho specifikem je totiž rozpětí nejen do malířství či sochařství, ale také do užitého umění a hlavně architektury. Díla Josefa Chochola, Vlastislava Hofmana, Pavla Janáka či Josefa Gočára přijíždějí do Prahy i do dalších částí země obdivovat turisté z celého světa.

Kdy se kubismus objevuje v Česku? Na co navazoval a jak se projevil v architektuře? Jak stavební ruch mezi lety 1912-14 proměnil tvář Prahy? Kde se s kubistickou architekturou můžeme v Česku ještě setkat?

Proč se od kubismu ustoupilo a proč ho kritizovali modernisté i konzervativci? A proč přesto, že byl „slepou uličkou“, představuje v dějinách českého umění i architektury tak zvláštní a výjimečnou kapitolu?

Na tyto a mnohé další otázky odpoví historik architektury Zdeněk Lukeš v sobotu 1. listopadu v 16:10.

autoři: Zdeněk Lukeš , Michael Rozsypal

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.