Češi kempují jinak než před lety. Viditelně se nemáme tak špatně, myslí si jeden z provozovatelů
V Česku je asi 600 až 700 kempů. Nároky jejich návštěvníků na kvalitu a vybavení rostou. Nejlíp se to pozná v případě, když přestane jít elektřina. „Kdysi lidi okamžitě přišli kvůli sprchám a umývárnám – když nejde proud, nejde čerpadlo a neteče voda. Dnes se přiřítí, ale z jiného důvodu: Nejde jim wifi,“ popisuje s úsměvem provozovatel jednoho takového zařízení u Prahy Pavel Hess, jinak také provozovatel webových stránek camp.cz.
Gour Inke je Holanďan, který s manželkou začal před 20 lety provozovat spíš dražší kemp na Vysočině, a to hlavně pro Holanďany a Němce. Teď hostí stále častěji české klienty.
„Před 20 lety přijížděli Češi jen s jedním malým stanem pro celou rodinu. Teď to jsou karavany, takže se jim viditelně daří líp,“ myslí si Inke.
A jak vidí budoucnost menšího rodinného kempu u Znojma manželé Jiřina a František Peřinkovi, kteří ho provozují už 30 let?
„V každém případě se budeme snažit, aby to jelo dál – v našem spíš rodinném stylu,” prozrazují.
Jak se daří kempařům od jižní Moravy přes Vysočinu až k Praze? Jaká je jejich minulost, přítomnost i budoucnost? Poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno Víta Pohanky.
Související
-
Kempování kdekoliv, v nádherném podnebí a bezpečně. Podmínky v Ománu se ale zřejmě změní
Málokde na světě můžete tak svobodně a bezpečně kempovat jako v Ománu. Stále více Evropanů si na místě půjčuje terénní auta se stanem na střeše.
-
Kempování na Tasmánii je nádhera, říkají cestovatelé Klára Pecháčková a Martin Bolech
Česká dvojice, která se seznámila až v Sydney, ráda surfuje. cestuje a kempuje. Přestěhovala se do Hobartu, hlavního města Tasmánie, a usiluje o australské občanství.
-
Obliba zimního kempování roste. Do kempu ve Špindlerově Mlýně dorazily přívěsy a obytné vozy
Nesehnali jste ubytování v horském hotelu? Nebo se vám zdá drahé? Zajímavou možností by mohla být dovolená v kempu. Zimní kempy v Krkonoších se zaplňují karavany a přívěsy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.