Češi jsou po zkušenosti s komunismem stále málo přirozeně sebevědomí, myslí si Šimon Pánek
Šimon Pánek stojí od roku 1992 v čele humanitární organizace Člověk v tísni a dlouhodobě má vhled do mezinárodních vztahů a zahraniční politiky „V Česku jsme ve společenské křeči, nejistotě a tápání,“ říká.
„Zatímco je tento pocit nesouladu nám v Evropě společný, ve většině zavedených západoevropských demokracií (kromě zvláštních postav, kterou je prezident Zeman) se objevují pozitivní, velmi silní optimističtí politici, kteří mu představují důležitou protiváhu. Je to třeba Emmanuel Macron, dlouhou dobu to byla Angela Merkelová,“ hodnotí.
Šimon Pánek je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem humanitární organizace Člověk v tísni. Jako studentský aktivista byl během sametové revoluce v roce 1989 vůdcem několika stávek proti režimu. Je členem Evropské rady pro zahraniční vztahy a zakládajícím členem Rady evropského partnerství pro demokracii.
„Takovýchto politiků u nás mnoho není. Jedou politický provoz s cílem získat co největší počet hlasů, nebo nejsou vidět, působí slabě a jsou vysloveně záporní jako prezident Zeman.“
Jsme nestátní, ne protistátní humanitární organizace a stojíme o mandát a podporu české vlády.
Šimon Pánek
Bojíme se neznámého a cizího
Chaos a rozmělněnou společnost Pánek vysvětluje v kontextu i po 30 letech stále živých zkušeností z éry totality.
„Zmatek v Česku je posílen tím, že jsme tu měli komunismus a jsme stále velmi málo přirozeně sebevědomí. Bojíme se neznámého a cizího. Také tu máme silné politické osobnosti, které jsou negativní,“ myslí si Pánek.
O Člověku v tísni, který je největší českou humanitární organizací působící v zahraničí, říká: „Jsme nestátní organizace, nejsme protistátní a chceme být v synergii se zahraniční politikou České republiky, pokud s ní souzníme tam, kde chce pomáhat.“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Šimon Pánek bude hovořit nejen o Člověku v tísni a finanční podpoře organizace ze strany dárců a vlády, ale také o svém váhání s kandidaturou na post prezidenta.
Související
-
Neziskovky státu dávají hodně muziky za málo peněz, říká Pánek z Člověka v tísni
„Kdyby stát služby poptával jinde, tak ho vyjdou o 30 až 50 procent dráž, než když je dělají neziskovky,“ tvrdí Šimon Pánek.
-
Kdykoli jdou děti 1. září do školy, vzpomenu si na matky v Beslanu, říká Josef Pazderka
Novinář a reportér Josef Pazderka působil téměř deset let v Rusku a poté v Polsku jako zahraniční zpravodaj České televize. Nyní je šéfredaktorem Aktuálně.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.