Cenově dostupná péče o zuby a jiné nápady. Jak si Evropané představují Unii v příštích letech?
Jak bude vypadat Evropská unie v příštích letech? Odpověď měla přinést Konference o budoucnosti Evropy. Celý rok mohli lidé přinášet své návrhy a nápady. Účast sice nebyla velká, jeden z přijatých návrhů ale pochází z Česka. „Jednou takovou konkrétní stopou je nápad šestnáctiletého Nicolase Morávka, aby v celé EU byla cenově dostupná zubní péče. Tento nápad se dostal i do finálního dokumentu Konference,“ potvrzuje Kateřina Zichová ze serveru Euractiv.cz.
Konference se odehrávala na internetových platformách, ale její účastníci z různých členských zemí sedmadvacítky se setkávali i osobně a dávali dohromady nápady na reformu Evropy.
Čtěte také
Právním podkladem pro uspořádání konference byla podle výzkumnice Institutu pro evropskou politiku Europeum Zuzany Stuchlíkové Lisabonská smlouva, která v několika svých článcích předpokládá takzvanou participační demokracii, tedy přímý kontakt s evropskými občany při tvorbě primárního práva. Konference byla prvním pokusem takto s občany komunikovat.
Výsledkem Konference je dokument, který má přes 300 stran a obsahuje návrhy obecné i velmi konkrétní.
Ambiciózní myšlenka, že se do debaty zapojí všichni evropští občané, se ukázala jako lichá.
Zuzana Stuchlíková
Podle Stuchlíkové je ale diskutabilní, jestli koncept konference splnil původní zadání:
Čtěte také
„Jedním z hlavních cílů bylo oslovit takzvanou mlčící evropskou většinu a získat od ní nové impulsy. Když se ale podíváme na shrnutí výsledků celoroční akce, zjistíme, že dosah všech zorganizovaných akcí nepřesáhl ani milion ve 400milionovém společenství zemí. Ambiciózní myšlenka, že se do debaty zapojí všichni evropští občané, se ukázala jako lichá.“
V konferencích a veřejných konzultacích o dalším směřování Evropské unie se bude pravděpodobně pokračovat. Snad tedy pak bude Evropská unie víc fungovat podle přání svých občanů.
Poslechněte si celou Evropu Plus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.