Cena energie

16. červen 2005

Zprávy, které nějakým způsobem souvisejí s energetikou, vnímáme velice citlivě. Jsme si vědomi své závislosti na elektřině, plynu či benzínu a jaksi tušíme, že dobře už bylo. Náš energeticky stále náročnější způsob života představuje nepříjemný problém. Poptávka po energii zvyšuje její cenu, což neseme nelibě. Jenomže na to, abychom energií šetřili, je příliš levná. Tento ekonomický paradox způsobuje, že platíme, aniž bychom šetřili, anebo šetříme, aniž bychom ušetřili, když tápeme mezi elektřinou, plynem, naftou, uhlím, vodou či solárními panely.

Na okraj znechucení u benzínových čerpadel, plynoměrů a elektroměrů je ale dobré si připomenout, že v našem případě jde zatím jenom o peníze, nikoli o život. Skutečným energetickým hororem je čerstvý příběh čínských vesničanů, kteří neměli pochopení pro zábor zemědělské půdy, na kterou se místní elektrárna s požehnáním úřadů rozhodla skladovat uhelný popílek. K potlačení občanské rebelie zvolili čínští úředníci pozoruhodnou metodu. Místo armády či policie využili služeb zločineckého podsvětí. Státní energetickou politiku přijeli prosadit nájemní gangsteři, kteří rozpoutali masakr s bilancí šest mrtvých a na sto vážně zraněných.

Videozáznam pořízený jednou z obětí obletěl svět a ve zprávách se dostala do sousedství informace, že se o šedesát centů zvýšila cena americké lehké ropy v reakci na pokles ropných rezerv v USA způsobený rafinériemi, které ropu zpracovaly na motorovou naftu a benzín kvůli motoristické sezoně. Cena energie je relativní. Těch šedesát centů na barelu se špatně porovnává s čínskými kilowaty v hodnotě potlučených, pobodaných a postřílených vesničanů, drze upřednostňujících před popílkem pšenici a buráky.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu