Čas na řešení problému imigrace máme, říká státní tajemník pro Evropské záležitosti

9. leden 2015

Po teroristickém útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo Evropa ještě intenzivněji diskutuje o problémech s imigranty.

Sama česká vláda se na aktuálně nejsilnější příliv uprchlíků do Evropy ze Sýrie nedívá nijak přívětivě. Měli bychom jim podat pomocnou ruku? Má Česko připravenou koncepční imigrační politiku?

„Karikatura není žádná zbraň, a nemá takovou sílu, aby mohla zásadním způsobem blížit těm, na které je namířena,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec hnutí Úsvit a bývalý velvyslanec v Indonésii Milan Šarapatka.

Podle něj není možné z pozic evropské tradice svobody slova ustoupit: „Zastrašit se nesmíme nechat. Proti zlu se musí postavit velmi silná obrana, a je potřeba se bránit.“

Poslanec nevidí francouzskou krizi jako problém samotné imigrace. „Imigranti, kteří přicházeli v druhé polovině 20. století do Francie, byli velmi loajálními gastarbajtry a neměli s asimilací životu ve Francii žádný problém.“

„Problém nastal u jejich dětí a vnuků, kteří se narodili ve Francii, byli jejími občany, ale nedostali stejné příležitosti,“ tvrdí Šarapatka.


Šarapatka: „Proto se ptám pana tajemníka, jak se chceme vyvarovat těch chyb, které udělala Francie, která koncentrovala své imigranty na předměstí, nezajistila, aby jejich děti měli odpovídající vzdělání, nezajistila pozitivní diskriminaci… Nedokážu si představit, že sem přijde deset tisíc syrských utečenců a s českou společností to nic neudělá. Bylo by velmi špatně, kdybychom to podcenili. Je nejvyšší čas na tom začít pracovat.“

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza je přesvědčen, že na rozdíl od Francie a dalších zemí má Česko dostatek času se na imigrační vlny připravit.


Prouza: „Máme výhodu, že k nám zatím přicházejí jen stovky imigrantů ročně. Ve chvíli, kdy to budou desítky tisíc, jako v jiných zemích, teprve potom začít vymýšlet řešení bude pozdě. Musíme jednat velmi rychle, ale zároveň máme tu relativní volnost v tom, že máme ještě chvíli času.“

Ten je přesvědčen, že aktuální problém syrský uprchlíků je celoevropskou záležitostí. „Je důležité, aby v Bruselu probíhala diskuze, co která členská země umí nejlépe, a čím může k řešení problémů imigrantů přispět.“

„Například rakouská vláda velmi aktivně mluví o přínosu imigrantů pro Rakousko, hledá jim zaměstnání, existují dohody se zaměstnavatelskými svazy, aby jim našly práci, kladou velký důraz, aby se i děti naučily německy, zapadly do kolektivu, a hlavně aby nevznikala ghetta,“ pochválil rakouské řešení imigrační otázky Prouza.

Tajemník souhlasí s tím, že volba radikálů zaútočit na karikaturisty byla jen záminka.

„Je zde skupina lidí, kteří chtějí vyvolávat teror, a hledají k němu nejviditelnější cíle. Pokud se chcete zviditelnit, zkusíte zaútočit na ty, kteří vypadají jako vaši odpůrci; jako ti, proti kterým máte pocit, že se nemůžete bránit,“ vysvětlil Tomáš Prouza.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio