Byly objeveny stopy člověka, který žil před více než 10.000 let

29. srpen 2006
Monitor

Lidské stopy staré více než 10.000 let našli vědci na severu Mexika v oblasti Coahuila. Podle slov vedoucího místního krajinského muzea, biologa Arturo Gonzálese, by mohlo jít o možná vůbec nejstarší otisk lidského chodidla, jaký věda dosud zná.

Stopy jsou dlouhé 27 cm, což představuje velikost nohy 43, a patřily, alespoň z hlediska pravěkých lidí, velmi vysokému dospělému muži. Tak velké rozměry stop antropology velice překvapily. Předpokládá se totiž, že výška pravěkého člověka byla nanejvýš 170 cm, podle velikosti stopy však tento člověk mohl mít i 180 cm. Společně s těmito stopami byly objeveny i menší, které mohla zanechat žena nebo dítě. Vědci se domnívají, že stopy pocházejí z doby ledové.

Jak předpokládá Arturo Gonzáles, výsledky, které přinese výzkum těchto stop, by mohly změnit pohled na teorii o osídlení Ameriky, která v současné době dominuje, a sice že první lidé přišli na tento kontinent přes Beringovu úžinu před 10.000 let.

Až dosud byly za nejstarší stopy člověka na západní polokouli považovány otisky, které byly objeveny na jihu kontinentu v Patagonii a na mexickém poloostrově Yucatan. Jejich stáří je přibližně 13.000 let. Není ale vyloučeno, že nově nalezené stopy jsou ještě starší, ale potvrdit to může pouze důkladná analýza, která teď probíhá v laboratořích USA a Kanady. Vůbec nejstarší stopy nalezené v Mexiku jsou údajně 40.000 let staré, jedná se však spíše o domněnku, než vědecky podložený fakt.

Stopy byly objeveny v pusté oblasti Coahuila, která je známá unikátními jezery s čistou modrou vodou. Tuto část Mexika srovnávají biologové s Galapágami. Najdete tu totiž více jak 60 druhů rostlin a živočichů, které můžete potkat jenom v této části mexické pustiny a nikde jinde na planetě. Takže toto místo už tradičně přitahuje velké množství turistů, a proto vědci, aby stopy uchovali, dosud drží místo nálezu v tajnosti. Je otázkou, zda to tak zůstane, nebo zda se otisky nohou stanou další turistickou atrakcí.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio

Více z pořadu