Buzení spících vajíček

18. květen 2010

Vědcům se podařilo „probudit“ spící vajíčka v myších vaječnících a využít je ke stvoření zdravých mláďat. Pokud by podobný přístup fungoval také u člověka, mohl by přinést vytoužené děti některým neplodným párům.

Samice savců přicházejí na svět s miliony „spících“ vajíček, ze kterých jen malá část dostane šanci dozrát a uplatnit se v procesu rozmnožování. K faktorům, které zásoby vajíček udržují v klidu, patří produkt genu PTEN, který blokuje signalizační dráhu dozrávání buněk. Vědci ze Stanfordovy univerzity vyoperované myší vaječníky ošetřili molekulami, které gen PTEN zablokují. Signalizační dráhu dozrávání buněk zároveň „povzbudili“ stimulujícími látkami a vaječníky přenesli do těl náhradních matek, které dostaly hormonální injekci podporující vývoj vajíček.

O dva týdny později vaječníky myší přímo přetékaly zralými folikuly, ze kterých se uvolňují vajíčka připravená k oplození. Folikulů zde bylo dvakrát až šestkrát větší množství než u kontrolní skupiny myší. Z oplozených vajíček se pak vyvinulo dvanáct zcela zdravých mláďat. Vědci experiment zopakovali také na vzorcích tkáně z lidských vaječníků, ale z etických důvodů vajíčka nechali neoplozená. Princip „probouzení vajíček“ by se ale podle vědců dal v budoucnosti využít ke zvýšení plodnosti nebo by mohl pomoct otěhotnět ženám, které by si před odnětím vaječníků postižených nádorovým onemocněním nechaly část zdravé tkáně zmrazit.

Zdroj: New Scientist, PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.