Britové se snaží podlézat Spojeným státům, proto nechtějí 5G od Huawei, tvrdí komunista Luzar

17. červenec 2020

Zakázat společnosti Huawei, aby se podílela na budování sítí 5G ve Velké Británii nebo Spojených státech, je podle poslance Leo Luzara (KSČM) pouze projev obchodní války, kterou USA vedou s Čínou. 

Americké a nově i britské firmy nesmí použít technologie firmy Huawei, protože ta představuje podle vlád těchto zemí bezpečnostní riziko. Před technologiemi Huawei už před časem varoval také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

S tím ale poslanec KSČM Leo Luzar nesouhlasí. „Je tu svobodný trh, společnost Huawei je docela prověřená,“ tvrdí v pořadu Pro a proti na Plusu. „Zkuste občanům říci, že telefon ohrožuje jejich bezpečnost a politickou nezávislost nebo že automobil ohrožuje jejich svobodu. To je přeci hloupost.“

Čtěte také

Podle Luzara, který je mimo jiné členem sněmovního podvýboru pro telekomunikace, jde pouze o obchodní válku, kterou rozpoutaly Spojené státy. „A Velká Británie, která se teď vyloženě plácá v obchodních vztazích a hledá partnera, se snaží Americe podlézat.“

Nejnižší cena, nebo svoboda?

Senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer upozorňuje, že jde o svobodu a demokracii. „Spoléhat na nejnižší cenu a slušnou kvalitu, která je dána štědrými dotacemi ze strany čínského státu, je krátkodeché, protože nejde o tržní otázku, ale otázku suverenity a svobody.“

NÚKIB nepředložil fakta, která by k podezření vůči Huawei opravňovala. Žádné státní úniky informací nehrozí, pokud se nejedná o státy nám spřátelené, které nás pilně odposlouchávají. Mám na mysli naše i spřátelené tajné služby a nedělejte si iluze, že CIA neposlouchá naši komunikaci.
Leo Luzar

„Huawei je v bezpečnostní komunitě známá od roku 2008. Poznatky, které od té doby máme, vydají na knihu. Mohou tu být špionážní systémy v telefonech, které vytěžují data uživatelů a v tomto smyslu i rozhodnutí NÚKIB zasluhovalo naši pozornost. Proto se senátní výbor za něj postavil jednomyslně.“

Čtěte také

Luzar podává vlastní technické vysvětlení: „Teoreticky je sledování možné, pokud by tato technologie byla v jednom řetězci spojena s jednou firmou. Ale v technologickém světě je to tak rozhozené a propojené s různými společnostmi, takže se dřív nebo později černá skříňka nebo dvířka otevřou a vzniká telekomunikační skandál.“

Senátor ale připomíná, že například Indie nedávno zakázala 60 aplikací pro mobilní telefony, které pocházejí z Číny. „Také najdeme Austrálii, která zakázala Huawei, a Japonsko, které s obavami mluví o čínských ambicích na vojenský vliv v oblasti.“

Nejsem expert, ale když koupíme čip, do kterého nevidíme a který podává nějaký výkon, tak si nejsme jistí, jestli pracuje na 100 % pro nás, nebo je 20 % vyhrazeno někomu jinému a v případě další aktualizace software se začne chovat nevyzpytatelně. Jde tu o opatrnost, abychom za 10 let nezjistili, že jsme se vydali do rukou někomu, kdo to s námi myslí jinak než dobře.
Pavel Fischer

Komunista věří, že se NÚKIB „střelil do kolena“ varováním o firmě Huawei. „Dle mého podlehli dezinformaci, kterou vypustily Spojené státy americké v rámci svého obchodního boje s Čínou,“ shrnuje Leo Luzar (KSČM).

„Pan poslanec Luzar mluví o našich tajných službách, jako by to byla StB. Ale změnila se doba. Naše zpravodajské služby fungují pod kontrolou parlamentu. Musíme se ohradit proti státním firmám, které poslouchají čínskou komunistickou stranu jako Huawei a ZTE,“ nabádá senátor Pavel Fischer.

Je možn mluvit kriticky o čínském režimu? Další argumenty Leo Luzara i Pavla Fischera si můžete poslechnout na audiozáznamu. Debatu Pro a proti moderuje Michael Rozsypal.

Spustit audio

Související