Brazilský prezident: Macron nám nabízí pomoc. Je to projev koloniálního uvažování
V Brazílii hoří amazonský deštný prales. Světoví státníci v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, bijí na poplach a mluví o problému globálního významu.
Čtěte také
Proto se taky země G7 dohodly na poskytnutí finanční pomoci brazilské vládě. Prezident Jair Bolsonaro ji ale nejdřív odmítal a tvrdil, že „Macron nabízí Amazonii pomoc bohatých zemí. Pomáhá ale někdo někomu tak, aniž by něco chtěl? Proč je Amazonie tak zajímá? O co tam tak dlouho usilují?“
Bolsonaro postoj francouzského prezidenta dokonce označil za projev koloniálního uvažování, pro které podle něj v 21. století není místo.
Pomoc zemí G7 na vznik mezinárodní aliance pro záchranu Amazonského pralesa je přitom slíbena ve výši 20 milionů dolarů (465 milionů Kč).
Jak se v latinskoamerické politice hraje karta kolonialismu a imperialismu. Jak nezvyklé je, že to zaznívá nikoli od levicového, ale od pravicového prezidenta? Jak silné je postavení prezidenta Bolsonara v Brazílii a jak na mezinárodní scéně? Jak hodně se otázka požárů deštného pralesa v Amazonii politizuje? A jak důležitá je ta oblast pro brazilskou ekonomiku? Otázky pro analytika Jana Němce z katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze.
Související
-
HLASUJTE: Zajímáte se o to, co se děje v deštných pralesích?
Amazonský prales hoří. S rozsáhlými požáry se potýká i sousední Bolívie, do které prales zasahuje.
-
Budoucnost deštných pralesů? Bolsonaro nechce, aby svět strkal do Amazonie nos
V Brazílii hoří amazonský deštný prales. Světoví státníci v čele s francouzským prezidentem Macronem bijí na poplach. Poslechněte si rozhovor s Davidem Koubkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka