Bludný balvan je taková Nobelovka za alternativní medicínu, říká Jan Hnízdil

4. srpen 2017

„Já se tím bavím. Ten Bludný balvan, to je taková Nobelovka za alternativní medicínu. No kdo to dneska má!“ komentuje s nadhledem host Barbory Tachecí a Osobnosti Plus, celostní a rehabilitační lékař Jan Hnízdil cenu Českých skeptiků, kterou získal za diskreditaci psychosomatického lékařství.

„Mám ji vystavenou na mramorovém soklu s dekretem od pana doktora Grygara. Pacienti si ji osahávají a je to takové kultovní místo,“ dodává.


Jan Hnízdil (* 1958) je známý český celostní a rehabilitační lékař, jeden z průkopníků české komplexní a psychosomatické medicíny a také autor a spoluautor celostně-medicínsky zaměřených odborných a popularizačních knih. Vystudoval medicínu na Karlově univerzitě. Pracoval nejprve ve sportovním středisku Dukla Praha, později jako odborný asistent na katedře tělovýchovného lékařství Fakulty tělovýchovy a sportu. Byl mimo jiné členem odborného vědeckovýzkumného a terapeutického týmu pro idiopatickou dětskou skoliózu a funkční ženskou sterilitu. V současné době pracuje v Centru komplexní péče v Dobřichovicích u Prahy a na Psychosomatické klinice v Praze. Věnuje se problematice psychosomatické rehabilitace a léčby bolesti.

S pacienty si musím popovídat

„Postup se liší od klasické medicíny v tom, že když přijdete k běžnému doktorovi, moc si s vámi nepopovídá. Řeknete: Bolí mě hlava. A protože vás nezná, otevírá se mu obrovská škála možností, která se může za tou bolestí hlavy skrývat. A začne vás rozesílat na spoustu vyšetření k vyloučení. Zatímco já si s tím pacientem hodinu popovídám, zjistím, jak žije. A když mi poví: Když jsem byl čtrnáct dní na horách, tak mě ta hlava nebolela – tak dokážu s vysokou pravděpodobností usoudit, že to nebude organický problém. Ale pokud mám poté, co se s ním seznámím, pochybnost, tak ho také pošlu na vyšetření. Ale už jen na jedno, k potvrzení mé hypotézy, nikoli k vyloučení deseti možností, které se mně otevírají, kdybych ho nepoznal,“ vysvětluje postup celostní medicíny Hnízdil.

„Podstata je v tom, že se léčí vše současně. Potřebuji se zorientovat a zjistit, jak je na tom člověk tělesně, abych neprošvihnul nějaký závažný tělesný problém. Potom jak je na tom psychicky, abych neprošvihnul těžkou depresi či úzkost. A potom, v jaké se nachází životní situaci. Ale jen základní informace. To mně naprosto stačí,“ dodává.


Nechci o pacientech všechno vědět, potřebuji jen nadzvednout dekl jejich fekálu, všech těch strastí. Povím jim: Jo, ten je plnej, je potřeba ho vybrat a stanovíme na to tým. Kdybych to na sebe nechal pustit, tak se v tom za chvíli utopím.Jan Hnízdil

Manželka mně zakazuje číst ohlasy na blogu

Negace od některých pacientů je vůči postupům Jana Hnízdila mnohdy velice silná. „Člověk to na sebe nesmí nechat působit. Ve chvíli, kdy na negaci reagujete, tak jí vlastně dáváte svou energii a posilujete ji. Manželka mně například zakázala číst ohlasy na mém blogu. Kdybych je četl, tak už nikdy nic nenapíšu,“ uvádí.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Janem Hnízdilem >>
autoři: bta , kte
Spustit audio