Bhútán: Himálajské království sevřené Indií a Čínou
Země hromového draka Bhútán zůstává jednou z nejizolovanějších zemí světa. U nás je známý jako stát, který před ekonomickými ukazateli rozvoje, jako je růst HDP, upřednostňuje takzvaný Index národního štěstí.
Čtěte také
Také jako stát, kde vládne všemi milovaný král, který své poddané pomalu vede od absolutismu ke konstituční monarchii. Uzavřené Himálajské království míří k modernitě svým vlastním tempem a podle svých vlastních kritérií.
Nežije ale v pohádkovém bezčasí a chtě nechtě musí brát ohledy i na zájmy zemí ve svém okolí. Indie a Čína jsou přitom vůči sobě mimořádně nepřátelsky naladěné a dějištěm jejich rivality se stává i Bhútán. Vláda v Thimphu tak musí balancovat mezi územními nároky Pekingu a obrovskou ekonomickou závislostí na Indii.
Pořad Za obzorem, ve kterém se pravidelně vydáváme do neprávem opomíjených koutů světa, tak míří do Bhútánu. K poslechu zve David Jakš, vysíláme v repríze.
Související
-
Základy nového Rámova chrámu jsou ušpiněné krví
„Ráma se vrátil,“ ohlásil indický premiér Naréndra Módí při otevření nového chrámu ve městě Ajódhja.
-
Indická železnice klopýtá na cestě do 21. století. Navíc podfinancovaná a přetížená
Ocelové tepny propojující celou zemi. Jeden z největších dopravců světa ve všeobecném indickém chaosu představuje oázu relativní stability.
-
Slovo pacana. Seriál o ganzích v Kazani na sklonku socialismu propojil Rusko s Ukrajinou
Kazaň na sklonku 80. let minulého století byla nebezpečným městem. Hlavní město sovětského Tatarstánu ovládaly pouliční party tzv. pacanů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka