Bez zveřejnění smluv není férové tvrdit, že nákupy vakcín proběhly v pořádku, tvrdí Pirát Peksa

19. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vakcína, injekce

Měla by Evropská unie kompletně zveřejnit obchodní smlouvy s výrobci očkovacích látek? Je transparentní postup při nákupu očkovacích dávek zárukou spolehlivějších a rychlejších dodávek vakcín, nebo by celý postup jen zbrzdil?

Mikuláš Peksa

„Zveřejňovat smlouvy by EU v tuto chvíli neměla, vakcíny jsou strategický materiál. Je naprosto jednoznačně ve veřejném zájmu, aby v tuto dobu smlouvy nebyly zveřejněny. Až budou všichni vakcinováni, tak klidně,“ uvádí v Pro a proti europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Europoslanec České pirátské strany Mikuláš Peksa ale věří, že zveřejnění smluv je jednoznačně veřejný zájem. „Vakcíny jsou nakupovány z veřejných peněz, z peněz daňových poplatníků. A ti mají právo vědět, za co platí. Je to důležité vzhledem tomu, že některé firmy nedodržují sjednané smluvní podmínky,“ míní.

Zveřejnit, nebo ne?

Lidovec Zdechovský ale ujišťuje, že tyto smlouvy jsou běžnými obchodními smlouvami. „Máme zastupitelskou demokracii, dostali jsme mandáty, smlouvy jsme měli možnost vidět i o nich diskutovat.“ Peksa ale namítá, že jediný způsob, jak vyvrátit zavádějící teorie o smlouvách, je zveřejnit je. „Pak si lidé do nich přestanou dosazovat nějaké své výmysly.“

Europoslanec Tomáš Zdechovský na jednání

„Spoléhat na to, že něco ochráním tím, že to utajím, je prostě chyba. Je třeba dělat dobré zámky a dobré mříže. Nelze spoléhat na to, že si případný útočník nevšimne zranitelnosti,“ naznačuje souvislost mezi smlouvami a oborem počítačové bezpečnosti europoslanec za Piráty.

Zdechovský upozorňuje na současnou kauzu Vrbětice. „Zveřejněním bychom Rusům dali do rukou materiály, ze kterých by viděli, kde udělali chyby. A totéž je v těch smlouvách o vakcínách, zvlášť když mimo Evropu ruská a čínská vakcinační propaganda jede neuvěřitelným způsobem.“

Za kolik jsme nakoupili?

„Vrbětice je kauza tajných služeb, ale tady se bavíme o veřejných zakázkách na veřejné dodávky zdravotnického materiálu, se kterým se v průběhu pandemie také hodně šmelilo,“ namítá Peksa. „Ve smlouvách není nic, co by jakkoli ohrožovalo vývoj nebo distribuci vakcín, ale někteří kolegové se asi nechtějí cítit nekomfortně, když by měli říct, za kolik vakcíny koupili.“

Čtěte také

Sama komise ale upozornila, že firmy jsou poptávány a přepláceny jinými státy, oponuje Zdechovský. „Žádají, aby firmy nedodávaly do EU, že zaplatí trojnásobek, když vakcíny dodají jim. To jsme viděli na Izraeli. My jsme ale šli cestou solidarity. Já se budu rád svým občanům zodpovídat za nákup vakcín za takových a takových podmínek.“

Lidovec dodává, že AstraZeneca se běžně prodává mezi 9 a 13 eury za dávku. „EU ji má do 2 euro. I to je důvod, proč jsou smlouvy tajné. A to, že někdo smlouvy neplní, chová se arogantně, ano, tam Evropská komise nebo další unijní orgány musí zasáhnout,“ obhajuje utajení obchodních smluv europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Bez zveřejnění smluv není férové tvrdit, že vše proběhlo v pořádku. Bavíme o odpovědnosti vůči našim daňovým poplatníkům, nějací Rusové s tím nemají nic společného. Zveřejňování podobných smluv bychom měli učinit standardem, aby to dělali všichni, nejen EU, ale další hráči na trhu,“ věří europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Celý pořad Pro a proti najdete v audiozáznamu. Ptala se Karolína Koubová.

Spustit audio

Související