Benjamin Kuras: Dlouho mne brali za blázna, ale vysekal jsem stezku, po které teď jde i Institut Václava Klause

5. leden 2021

Spisovatel, překladatel a dramatik Benjamin Kuras je britský občan, takže se účastnil referenda o vystoupení z EU. Hlasoval pro brexit a ještě v polovině prosince tvrdil, že Velká Británie odejde bez dohody. To, že se mýlil, hodnotí slovy: „Jsem rád. Je to jednodušší, než by to bylo bez dohody. Francouzi nám před Vánocemi ukázali, jak by to mohlo vypadat, když zablokovali na osm tisíc kamionistů.“

Dohoda o brexitu je podle Kurase lepší než tvrdý brexit:

„Sice není stoprocentně dobrá, jak si představovali nejbrexitářštější brexitáři. Ale pochválil ji i sám otec brexitu Nigel Farage. Řekl, že i když je to dohoda s vadami, tak je to to nejlepší, čeho Británie mohla dosáhnout, a válka skončila.“

Problém Severního Irska

Dohoda má ale i slabiny, které pocítí hlavně Belfast, myslí si Kuras: „Severní Irsko bylo ponecháno v ekonomické sféře EU. Taky skotští a angličtí rybáři nedostali takový podíl lovu, jak doufali. Nejdůležitější ale je, že se odchází ze systému přejímání zákonů Unie a z jurisdikce Evropského soudu.“

Čtěte také

Podle Kurase by problémy se Severním Irskem vyřešilo, kdyby z Evropské unie vystoupila i Irská republika. Pravděpodobnější ale podle něj je, že v Severním Irsku zesílí tendence k připojení k Irské republice.

Kdyby ale nakonec Severní Irsko z království odešlo, tak by to podle Kurase pro zbytek ostrovní země problém nebyl.

„Je z národních provincií nejchudší, takže by se zbavila ekonomického přítěžku – a asi by i něco ušetřila. Nevím, jak dlouho to bude trvat, ale zdá se mi to realističtější než odstoupení Skotska. Skotové jsou na tom ekonomicky mnohem lépe, když jsou spolu s Anglií.“

Všichni spadneme na ústa

Celý svět bojuje s pandemií a stejně tak i Velká Británie, která od úterý ještě zpřísnila už tak dost tvrdá protiepidemická opatření.

Čtěte také

Ani spisovatel si ale nemyslí, že by se s nemocí Britové prali nějak líp: „Hlavně na začátku trochu zaspali.“

„Celý západní svět na tom bude stejně špatně,“ soudí. „Možná že Británie spadne z větší výšky než Česko, Amerika ještě z větší výšky než Británie. Ale všichni spadneme na ústa,“ dodává Benjamin Kuras v Osobnosti Plus.

Mysleli si, že jsem blázen

V době první vlny koronaviru se Kuras pustil do psaní svých profesních pamětí.

„Uvědomil jsem si jednu věc – v předchozích dvaceti letech jsem byl úplně první, kdo začal informovat o demokratických deficitech EU, o nebezpečí islamizace, o politické korektnosti. A pořád jsem v tom nacházel nějaké souvislosti s marxismem, neomarxismem totalitním. Začal jsem s tím jako jeden z prvních a dlouho mne brali za blázna. No a teď to spousta lidí po mně převzala. Vysekal jsem stezku a v ní dnes jde například Institut Václava Klause, který to dělá líp než já. Protože má i víc lidí.“

Mezi další, kteří jdou v jeho stopách, pak spisovatel jmenuje Petra Hampla, spolek Naštvané matky nebo internetové stránky Neviditelný pes a Parlamentní listy.  

Celý rozhovor Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.