Bečvu otrávil kyanid, kontrola v chemičce Deza stále pokračuje, potvrzuje šéf inspekce

30. prosinec 2020

Viník zářijové otravy řeky Bečvy zůstává neznámý, stejně jako příčina úhynu asi 40 tun ryb. „Česká inspekce životního prostředí od toho incidentu 20. září dělala vše tak, jak má. V ničem nepochybila,“ tvrdí její ředitel Erik Geuss. A vysvětluje, proč se inspekce snaží maximálně informovat o procesu šetření, ale ne o konkrétních vzorcích a výsledcích: „Uvědomuji si, že je zde veřejný zájem na informacích, ale proti němu stojí zájem na odhalení pachatele. A ten je dominantní.“ 

„Když jsme policii 25. září – 5 dní po havárii – předali celý náš spis, tak nás informovala – jak se to standardně dělá, tedy ústní formou – že věc přebírá, zahajuje úkony v rámci trestního řízení, že o věci nemáme dále informovat a dokonce ani pokračovat v našich aktivitách,“ tvrdí ředitel ČIŽP Geuss.

Čtěte také

K dění kolem „kauzy Bečva“ se vyjádřil v prohlášení na webu, ve kterém se ohrazuje proti tomu, aby se inspekce stala obětním beránkem. „Náš první inspektor dorazil na místo dvě hodiny poté, co nám byla havárie hlášena. To je naprosto standardní,“ zdůrazňuje.

Připomíná, že havárie podle vodního zákona zmáhá vodoprávní úřad ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému. Zasahující složky – inspektoři ČIŽP, hasiči, policisté a vodoprávní úřady – prý odebíraly vzorky po celé délce zasaženého toku.

„Na počátku ale nebyl zřejmý rozsah. Vezměte si, že stojíte na mostě v Hustopečích nad Bečvou a vidíte uhynulé ryby, ale na hladině nejsou žádné barevné stopy nebo pěna jako u jiných incidentů,“ podotýká s tím, že je to možné doložit fotodokumentací.

Byl to kyanid, tvrdí Geuss

Inspekce a další orgány včetně policie, která věc vyšetřuje, mají podle něj k dispozici 134 vzorků z 51 odběrných míst, dále 94 vzorků z dalších míst na řece Bečvě a okolí a 40 vzorků z řeky Moravy. Přesná místa odběru jsou prý součástí spisu, nelze je ale zveřejnit.

„Na počátku se řešila příčina (otravy ryb). Jakmile z laboratoří přišla informace, že jde o otravu chemickou látkou, tak se vzorky testovaly na konkrétní látky. Ve čtvrtek akreditovaná laboratoř potvrdila, že je to kyanid,“ uvádí Geuss s tím, že výsledky nezávisle na sobě potvrdily tři akreditované laboratoře.

Čtěte také

Inspektoři prý stále provádějí kontrolu v chemičce Deza, která patří do holdingu Agrofert. „Policie nám umožnila, abychom pokračovali v šetření. Kontrolu jsme 30 z prověřovaných subjektů zahájili u 15 z nich. Nesmíme ale ani naznačovat, kontroly stále probíhají,“ doplňuje s tím, že kontroly neskončí dříve než policejní vyšetřování.

Dezu přitom původně úřady jako možného viníka ekologické havárie vyloučily, podle Geusse ale k tomu ale ve skutečnosti nedošlo: „Náš inspektor dostal otázku a odpověděl, že u výpusti Dezy vidí živé ryby. Ale z hlediska úředního řízení to nic neznamená.“

„Běží živé šetření, opravdu máme zájem na dopadení pachatele a aby byl potrestán v trestním či správním řízení. Se svými závěry musíme počkat na to, jak dopadne policejní šetření – to také málo zaznívá a říkám si, proč všechny dotazy míří na inspekci,“ uzavírá ředitel ČIŽP.

Snižuje se s časem pravděpodobnost odhalení pachatele? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související