Autisté nemají rádi změny, příliš hluku, hodně lidí, popisuje Miss ČR a zakladatelka nadace Kateřina Sokolová

4. duben 2022

„Obecná definice poruchy autistického spektra říká, že jde o neurovývojovou poruchu. Autismus je ale velmi individuální onemocnění, které se u každého může projevovat jinak,“ vysvětluje zakladatelka nadačního fondu AutTalk Kateřina Sokolová. Dělí se na nízko, středně a vysoko funkční autismus. A aby to nebylo jednoduché, tak je za lehkou formu autismu považován i Aspergerův syndrom. „Ten na člověku skoro nepoznáte,“ doplňuje.

Čtěte také

Mezi nejčastější symptomy patří smyslové přetížení.

„Autista má problém začlenit se do společnosti, špatně navazuje sociální kontakt. A stávají se i úsměvné situace, kdy člověk něco řekne s nadsázkou a autista to vezme jako danou věc, respektive bere to velmi vážně.“

„U těžších forem, což je i můj dnes už 13letý bráška Radovan s nízko funkčním autismem, se objevuje nekomunikativnost, takže nemluví. Tito lidé mají záchvaty provázené agresivitou. Ráďa měl záchvaty, kdy se sebepoškozoval, skákal na kolena, kousal se do rukou, takže musel nosit speciální kožené rukavičky,“ popisuje Sokolová.

Autista nemá rád změnu

„Autisté nemají rádi jakékoli změny, potřebují svůj zajetý řád, potřebují vědět, co je dopředu čeká, aby se cítili komfortně a v bezpečí. Nemají rádi žádné nové vjemy, nové lidi, neočekávatelné události, příliš hluku, příliš lidí a tak dál.“

Na diagnózu rodiče u bratra ale čekali téměř dva roky a nebyla to jednoduchá situace. Tehdy už byla ale Kateřina Sokolová známou celebritou, protože vyhrála Miss ČR 2007.

Čtěte také

„Náš fond je trošku jiný v tom, že se zaměřujeme nejen na samotné děti, ale hlavně na rodiče. Protože víme, co to obnáší, jak je to náročné.“

„Proto jsme si s tátou řekli, že bychom rádi pomohli rodinám, které potkalo to samé. A protože jsem byla Miss a byla jsem známá, tak jsem měla větší možnost o autismu v médiích hovořit,“ dodává.

„Autismus je obrovské téma a lidé si neuvědomují, že v Česku je kolem 200 tisíc lidí s diagnózou autismus, a jejich počet stále velmi roste,“ uzavírá.

 Nadace má ve své databázi 90 procent maminek samoživitelek, které zůstaly na své nemocné děti úplně samy. Proč? Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související