Aukce energií dobývají Česko
Města po celé České republice začínají nabízet svým občanům možnost uzavírat hromadné kontrakty na dodavatele energií. Jak velkou úsporu mohou dosáhnout? Jak moc jsou vlastně dodavatelé schopni s cenami klesnout? Připravil Petr Sehnoutka.
Městy napříč celou zemí se šíří nový trend - elektronické aukce na plyn a elektřinu pro domácnosti. Na vidinu úspor v řádech desítek procent slyší stovky, možná tisíce lidí a není dne, kdy by o tento způsob nákupu energií pro své obyvatele neprojevilo zájem nějaké další město.
Poslední dubnový den se v zatím největší aukci utkají dodavatelé o více než tisícovku domácností především z Prahy 6. Akce se sice pořádají pod hlavičkou radnic, v reálu jde o soukromý podnik aukčních firem, nad kterým města pouze převzala záštitu. Místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua z ODS v tom nevidí problém. „Myslím, že úlohou městské části je pomoci novátorskému přístupu. Aukce samozřejmě vyhodnotíme a domnívám se, že pro budoucnost už nebude potřeba takové podpory od městské části a soukromé firmy, co pořádají aukce, tak si to už budou dělat samy.„
Praha 6 čeká alespoň podobný úspěch, jako měla před měsícem úplně první aukce pro domácnosti. Ta proběhla v Říčanech u Prahy. „My jsem soutěžili energie v celkovém objemu 27 milionů korun a podařilo se ušetřit necelých 7 milionů korun. Asi těžko se najde v současnosti firma, která by dokázala nabídnout nižší cenu,“ tvrdí říčanský starosta za Nezávislé Vladimír Kořen. Historicky první aukci energií pro domácnosti proto hodnotí úspěšně. V příštích dvou letech lidé uspoří za samotný plyn téměř třicet procent, za elektřinu necelých sedmnáct. V těchto aukcích se ale soutěží jen o cenu za vlastní energii - veškeré další platby především za distribuci, totiž zůstávají stejné. Konečná částka tak na faktuře u pěti set říčanských domácností bude nižší. U plynu v průměru o necelou čtvrtinu, u
elektřiny už ale jen o necelých sedm procent.
Podobně úspěšně hodnotí aukci také v jihomoravskýh Židlochovicích, kde se obdobná dražba konala minulý týden, také tady si starosta Vlastimil Helma z ODS výsledek pochvaluje. „Výsledek je vynikající! Vysoutěžila se cena 768 korun za jednu megawatthodinu a tato cena odpovídá ceně i objemu co vysoutěžilo město před necelým rokem. Takže je to cena velice tržní je to cena, která je zhruba o třicet procent níž, než je průměrné ceny našich jednotlivých občanů.“
Dražbu v Židlochovicích ale poznamenal poměrně malý zájem. Že se přihlásilo jen 197 domácností, překvapilo i starostu. „Sám jsem si myslel, že dáme dohromady více lidí, že dáme dohromady více obyvatel. Proč? Lidé měli smlouvy na více než rok a je to také poprvé je to novinka,“ vysvětluje Vlastimil Helma. Podobně vidí důvody nízké účasti také místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua. V městské části se zhruba 44 tisíci domácnostmi se totiž přihlásilo zhruba jen tisícovka domácností. „Musíme si uvědomit, že to je novinka, ve své podstatě se bude jednat o druhou aukci tohoto typu, tudíž samozřejmě i občané jsou opatrní a očekávají výsledek této první aukce.“
Zatím největším problémem elektronických aukcí je to, že se jich nezúčastní velcí hráči na trhu. A nic na tom nezmění ani tato zatím největší pražská aukce. Snad s výjimkou Pražské energetiky. Pražská plynárenská, dominantní hráč na trhu s plynem v hlavním městě, dokonce vydala před těmito aukcemi varování, upozorňuje mluvčí společnosti Miroslav Vránek. „Ta nebezpečí nebo nevýhody spočívají v tom, že toho svého dodavatele si zákazník v podstatě sám nevybírá, vybírá ho za něj pořadatel té aukce, což samo o sobě znamená, že ten zákazník nemůže zohlednit věci, které by zohlednil, kdyby si ho vybíral sán, například důvěryhodnost toho dodavatele, jeho pověst, jeho obchodní podmínky, pokuty, které má ve smlouvě a podobně.“
Podobně argumentují společnosti RWE, E-On nebo ČEZ. Ani ony do aukcí nepůjdou, potvrzuje mluvčí polostátní energetické firmy Barbora Půlpánová: „o účasti v těchto aukcích neuvažujeme. Kromě toho pro účast v aukcích na elektřinu jsme limitováni legislativně, neboť naše postavení dominantního dodavatele neumožňuje nabízet jiné ceny pro vybrané zákaznické skupiny. Na druhou stranu to neznamená, že by dodavatelé neměli o aukce pro domácnosti zájem. V Říčanech se v dražbě přihazovalo celkem devět dodavatelů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.