Augusto Pinochet se omluvil. Po pětadvaceti letech

16. prosinec 2021

Před šestnácti roky zemřel Augusto Pinochet, chilský diktátor, který je na jedné straně viněn ze smrti tisícovek politických odpůrců, na druhé straně je oslavován jako muž, který ochránil Chile před komunismem. O objektivní pohled se v pořadu Portréty pokusí historik Josef Opatrný.

Jedenácté září má v moderních dějinách spojitost s teroristickými útoky v USA. Stejné datum, ale v roce 1973, má i vojenský puč v Chile, který do čela země postavil skupinu generálů, reprezentovanou navenek mužem, jehož politický odkaz je vnímán mimořádně kontroverzně – Augustem Pinochetem.

Čtěte také

Když Augusto Pinochet zemřel, konzervativní britský list The Daily Telegraph napsal, že „každý soud nad Pinochetem musí vzít v úvahu jeho předchůdce, prezidenta Salvatora Allendeho, který přišel k moci v roce 1970 jako první komunista svobodnými volbami. Allendeho program zestátnění výrobních prostředků a vyvlastnění zahraničních majitelů průmyslu, bank a půdy přinesl hospodářský chaos.

Podle názoru Pinochetových přívrženců zůstal státní převrat jedinou možností, jak ochránit Chile, aby se nestalo druhou Kubou.“ Právě zabránění možnému vzniku komunisty ovládaného státu v Jižní Americe je pro mnohé dostatečnou obhajobou vojenského puče. Odpůrci puče a následného Pinochetova režimu upozorňují na brutalitu, s níž tajná policie likvidovala všechny příznivce levice.

Odpovědnost za vše

Pozdější vyšetřování potvrdilo 3196 mrtvých, 1185 nezvěstných, desítky tisíc mučených a více než půl milionu Chilanů v exilu. Jakkoliv jde o hrozná čísla, pro jihoamerický kontext je dobré podívat se třeba na vládu vojenské junty v sousední Argentině, která zavraždila nejméně 30 tisíc svých odpůrců.

Generál Augusto Pinochet

Pinochetovi příznivci rádi dodávají, že po letech totálního chaosu a ne-vlády Salvatora Allendeho, poznamenaných inflací ve výši 500 procent, nedostatkem základních potravin i hygienických potřeb a zemí na pokraji občanské války, se Pinochetovi podařilo dát ekonomiku do pořádku a nastartovat ekonomický růst. To vše v ovzduší diktatury, kterou ale nakonec i sám Pinochet opustil a do značné míry umožnil demokratický rozvoj země.

V roce 1998 se Pinochet přihlásil k odpovědnosti za porušování lidských práv: „Přijímám plnou zodpovědnost za vše. Ačkoliv jsme bojovali za správnou věc, ne každý bojoval jako anděl. V extrémních případech některé vojáky jejich nervy zradily. Je mi to líto.“

Josef Opatrný přiblíží v pořadu Portréty okolnosti vojenského puče i následná léta Pinochetovy vlády v Chile.

autor: David Hertl
Spustit audio