Architektura je velkou služebnicí společnosti, myslí si Josef Pleskot

15. říjen 2018

Vždycky se snažím myslet na kulturní tradici Evropy, protože jiné nerozumím. Té evropské se alespoň snažím porozumět. Rád intenzivně a promyšleně navazuji na společenskou integritu, pozitivní energii a tradici,“ říká architekt Josef Pleskot, pondělní host Osobnosti Plus.

„A architektura je velkou služebnicí společnosti,“ dodává v tomto kontextu.

Architekt Josef Pleskot se narodil 3. prosince 1952 v Písku. Od poloviny 90. let 20. století patří mezi nejznámější a nejrespektovanější české tvůrce, za své realizace získal řadu ocenění a jeho stavby pravidelně reprezentují českou architekturu v mezinárodních přehlídkách.

Tvůrce mnoha veřejných zakázek a majitel dlouhé řady architektonických ocenění pokaždé rozmýšlel obsah a význam stavby. „Vždycky jsem se rozmýšlel nad tím, angažovat se v zakázkách, za kterými je jen byznys. Velmi vždy přemýšlím, jestli bych do takové práce věnoval energii,“ říká a dodává:

Koupím, prodám, vydělám. Když je to jasně nastavené, tak mě to nebaví. Rád dělám pro konkrétní lidi s konkrétní tváří, konkrétní duší a konkrétním kontaktem, který s nimi mohu vést.“

Tunel plní svou funkci

Za milník ve své profesi považuje tvůrčí podíl na koncepci areálu Pražského hradu. „Tunel, který spojuje horní a dolní Jelení příkop, pro mě symbolizuje akt potkávání lidí. Také je to stavba, pro mě samotného jistým způsobem hraniční. Uvědomil jsem si na ní spoustu věcí. Například to, že tunelářskou prací se nemusí nutně jenom tunelovat, ale i spojovat,“ vysvětluje architekt.

Motivuje mě člověk a společnost.
Josef Pleskot

Princip rodiny i význam pokroku

Mám rád obsahy, které nejsou povrchní. Když dělám rodinný dům, tak ho chci udělat tak, aby skutečně udržel rodinu pohromadě, aby princip rodiny ve stavbě fungoval. Když potom dělám veřejnou stavbu, jakou svým charakterem byla industriální proměna v Dolních Vítkovicích, tak se navíc ještě snažím pochopit, co nám vlastně celá industriální éra dala. To velikánské bohatství, ze kterého neustále žijeme a které rozvíjíme,“ říká Pleskot.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Dozvíte se mimo jiné, jakou roli hrají ve strohém a jednoduchém stylu Josefa Pleskota emoce. 

autoři: Lucie Vopálenská , kte

Související