Archeologie temného dědictví – krajinou táborů. Podcastová série mapující lágry na území bývalého Československa

V táboře Bratrství vězně trápil hlad a otřesné hygienické podmínky. Na jeho místě pak postavili dětský tábor

Krátce po ukončení 2. světové války, 12. června 1945, byl zprovozněn důl Bratrství, dříve známý jako štola Saských šlechticů. O dva roky později byl nedaleko dolu zřízen tábor pro německé válečné zajatce, kteří zde měli pomoci s těžbou uranových rud. Po jejich odchodu v roce 1950 byl tábor zařazen do systému komunistických nápravně-pracovních táborů a dostal krycí označení „D“.

Čtěte také

Jelikož tábor od počátku plnil funkci vstupního tábora, kde byli přijímáni trestanci vstupující na Jáchymovsko, dostal název „Ústřední“ či „Centrální“. Nadále tábor fungoval také jako tranzitní tábor, protože odtud mířili vězni k soudům, výslechům, vyšetřování či na svobodu. Už v květnu roku 1951 zde bylo ubytováno 479 vězňů.

Ještě než areál bývalého tábora archeologové ze Západočeské univerzity zdokumentovali laserovým skenerem připevněným na dron, pracovali s archivními materiály.

Tábor byl podle zjištění archeologů menší, nacházelo se v něm přibližně 13 objektů. Michalu Preuszovi a jeho kolegům se podařilo díky moderní metodě zaměřit především ubikace pro trestance, ošetřovnu, kuchyni, stáj pro koně a další.

Přeplněná žumpa

Vězně trápil hlad, ale také otřesné hygienické podmínky v táboře Bratrství II. V tristním stavu byly všechny budovy, které na mnoha místech netěsnily a promrzaly, nízká byla i jejich kapacita.

Čtěte také

Nakládání s odpady také nebylo ideální. Výkaly se hromadily ve dvou latrínách s betonovými žumpami, které objemem absolutně neodpovídaly počtu vězňů. Při jedné z kontrolních prohlídek stavu tábora byla žumpa jedné z latrín přeplněna natolik, že se kal rozléval po podlaze záchodu až do výše 25 centimetrů.

Po zrušení tábora v roce 1954 byl areál zdemolován těžkou technikou. Na východní straně tábora byly vybudovány dva zděné objekty, které sloužily patrně jako sklad a výdejna jídla pro těžební areál Bratrství.

V prostoru bývalého tábora bylo zřízeno dětské hřiště a relaxační parčík. V jižní části bylo patrně skladováno dříví. Po ukončení těžby a demolici těžebního areálu u dolu Bratrství byl prostor bývalého tábora využit k výstavbě dětského tábora. Při západní straně stojí dřevěné domky k ubytování dětí. Uprostřed areálu se nachází kolotoč, houpačky a montovaný domek se záchody. Zatímco pás bývalého oplocení je zarostlý stromy, vnitřní plocha je pokrytá lučním kvítím.

Poslechněte si celý čtvrtý díl v audiozáznamu.

Spustit audio

Související