Apolena Rychlíková: Krajské kandidátky odhalují ČSSD jako polorozpadlou stranu stojící hned na několika rozcestích

8. srpen 2020

Když začali sociální demokraté s představováním krajských kandidátek, upnula se veškerá pozornost na kandidátku v Ústeckém kraji.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

Nespokojení členové ČSSD se tu totiž vzbouřili proti vlastní straně a vytvořili nové uskupení Lepší sever, které je možné volně překládat také jako Sever Ještě Více Rasistický. Ti samí politici, kteří svým dryjáčnickým chováním dovedli místní buňku ČSSD ke dnu, se teď spojují s lokálními xenofobními uskupeními a zkouší to znova.

Čtěte také

Sociální demokraté proti nim vytáhli ten nejostřejší kalibr: na čtvrté místo postavili Petra Bendu, bývalého lídra kandidátky, na které se podílela neonacistická DSSS. Jako třešnička na severočeském dortu je pak samostatná strana Tomáše Vandase s názvem Čistý a lepší sever, kterou ale pravděpodobně čeká neúspěch – výrazný posun politické scény směrem k ultrapravici dopadá na někdejšího vůdce českých neonacistů negativně: v moři rasistů už jeho agenda nikoho nezajímá.

Tento rozkol ale není jediný, který Českou stranu sociálně demokratickou při letošních krajských volbách provází. Podobné odštěpky se nachází i jinde, a kromě toho je strana v různých krajích rozkročená do různých směrů, jako by se nemohla rozhodnout, jakou politiku chce vlastně realizovat.

Zelení, odboráři i bývalí straníci

Čtěte také

V Plzni se proti své bývalé straně postavil (za podpory STANu, Zelených, Idealistů a Pro Plzeň) Josef Bernard, který ČSSD opouštěl s hlasitou kritikou. Nelíbil se mu odklon od střední třídy, vládní angažmá i excesy některých (bývalých) spolustraníků. Teď kandiduje za podpory Starostů a nezávislých. Svou partaj si založil i neúspěšný místopředseda strany Jiří Zimola a nazval ji jednoduše: Změna 2020. Na čelo dvoumístné kandidátky ale postavil svého kolegu Stanislava Mrvku.

Jednou z mála kandidátek je bývalá europoslankyně Olga Sehnalová, která vede ČSSD ve Zlínském kraji do voleb společně se Zelenými. Spojovacím elementem mezi oběma stranami je boj proti výstavbě nové nemocnice, kterou vehementně prosazuje stávající hejtman Jiří Čunek a která už teď vzbuzuje řadu podezření na možnou korupci a zhoršení zdravotnictví.

V týmu Sehnalové tak kromě zeleného lékaře Richarda Kremla nechybí zdravotní sestra a odborářka Martina Hvozdenská a podobně jako v Královéhradeckém kraji tu máme možnost vidět tak trochu jinou sociální demokracii. Takovou, která se svým charakterem blíží Německu a západním zemím obecně a která místo osvědčených kmotrů vysílá do boje i lidi „zdola“. Tedy ty, které se kdysi zapřisáhla chránit a hájit jejich zájmy.

Boj o zbytky hodnot

Takových světlých výjimek ale v krajských volbách moc není. Je to škoda, právě tato koalice totiž posiluje to lepší z obou stran a vnáší zajímavou dynamiku třeba do otázek klimatické spravedlnosti a s tím související nutné proměny světa práce. Bez garance ochrany nižších vrstev totiž zelená politika zůstává jen luxusem pro vyšší část společnosti. A to tváří v tvář klimatické katastrofě může výrazně prohlubovat sociální nerovnosti.

I přes některé světlejší momenty se při pohledu na všechny krajské kandidátky sociální demokracie nelze ubránit pocitu, že ČSSD jsou letošní volby více méně ukradené. Že je prohrají, ví pravděpodobně i oni samotní. Přesto bude důležité pozorovat, jaké strategie a koalice se osvědčí.

Apolena Rychlíková

Můžou nám totiž ledacos napovědět i o celostátních volbách, které se už kvapem blíží a ve kterých bude bojovat kdysi nejsilnější levicová strana u nás o přežití. Vzhledem k tomu, že většinu svých hodnot už dávno směnila s Babišem za vládní drobné, je ale otázkou, jestli si jej máme vůbec přát. Bylo by totiž s největší pravděpodobností vykoupené definitivní ztrátou důstojnosti ve službách ANO.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Spustit audio

Související