Antimonopolní úřad by měl na potravinovém trhu hrát daleko aktivnější roli, usuzuje ekonom Bureš

14. prosinec 2023

Tento týden pokračují debaty nad cenami českých potravin, které obchodníci plánují od ledna zdražit kvůli vyšším nákladům. Nepomohlo ani snížení DPH. Situaci by ale mohl změnit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Ovoce to možná nepřinese hned, ale pokud budeme aktivněji pracovat na kultivaci soutěžního prostředí, tak je to dobrá zpráva,“ domnívá se hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Antimonopolní úřad připraví do půlky ledna návrh změn zákona, které by mu umožnily lépe reagovat na některé situace na trhu, jež mohou působit podezřele.

Čtěte také

Přestože nejsou ani úřad a ani ministerstvo zemědělství, které legislativní změny iniciovalo, cenotvůrci, mají ambici ceny sledovat a možná je i nepřímo ovlivňovat.

„V posledních čtyřech letech není tak zásadně velký rozdíl mezi tím, co se stalo v Německu a co se stalo v Čechách. Jsou tady samozřejmě potraviny, kterým ceny oproti Německu výrazně stouply, ale jsou tu i potraviny, které narostly naopak méně. V průměru jsme tam, kde jsme byli před rokem 2019,“ interpretuje ekonom data Eurostatu.

Oligopol?

Problém ale spočívá v rozdílu cen, který byl znatelný v době před pandemií a do současnosti se beze změny přenesl.

Část expertů argumentuje, že Česko je jako desetimilionový trh příliš malé, a tak se tu drží příliš slabá konkurence. Máme zde totiž několik vlastníků, kteří podstatnou část trhu přes své prodejny ovládají.

Čtěte také

„O určitém oligopolu se v Česku určitě mluvit dá, když se třeba podíváme na výrobce i na maloobchodní řetězce,“ zmiňuje Bureš. Dodává ale, že ekonomům chybí veřejně dostupná data, která by souvislost mezi konkurencí a výší cen dokázala jednoznačně potvrdit.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže proto uvažuje, že nebude povolovat vysoké marže. „Je to cesta,“ reaguje expert a dodává: „Je tu prostor, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže hrál daleko aktivnější roli.“

„Ovoce to možná nepřinese hned, ale pokud začneme u poctivého sběru dat a budeme systematicky a aktivněji pracovat na kultivaci soutěžního prostředí, tak je to určitě pro českého spotřebitele dobrá zpráva,“ uzavírá Bureš.

Poslechněte si celý pořad Řečí peněz. Moderuje Václav Pešička.

autoři: Václav Pešička , fos
Spustit audio

Související