Ani pokus o puč stabilitu ruského systému nezviklal. Neuvěřitelně rychle v něm ale vznikla citelná trhlina, míní rusista Glanc
Přibližně 10 dní trvalo ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi, než zveřejnil svoji první reakci na vzpouru Jevgenije Prigožina. Šéf žoldnéřské armády wagnerovců přitom právě Šojgua kritizoval ostrými a často vulgárními výrazy. Podle Šojgua nicméně Prigožinova rebelie neměla žádný vliv na válku na Ukrajině. „Stalo se to součástí propagandistické mašinerie,“ vysvětluje rusista Tomáš Glanc.
Čtěte také
„Slyšeli jsme z úst ruského prezidenta výroky, které by se na první pohled mohly zdát absurdní, jak se všechno podařilo skvěle zažehnat, jako by to bylo něco, co předem sám naplánoval,“ říká Glanc.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil celý incident za bezvýznamnou potyčku. „To je téměř eufemismus, když si představíme jen počet lidských životů, letadla, helikoptéry, zničenou infrastrukturu za zhruba milion dolarů jenom v Rostově.“
„A to všechno je beztrestné, protože trestní právo v Rusku je velmi dobře manipulovatelné. Rozhodně se prozatím tento pozoruhodný incident podařilo zamést pod koberec propagandy,“ nastiňuje rusista.
Ruský establishment a do jisté míry i jeho publikum přistoupily na to, že tvrzení, která slyší a která jsou formulována, jsou vždy účelová. „Že jde vždy o to dosáhnout, čeho je v dané chvíli třeba.“
Čtěte také
„V momentě, kdy jedou na Moskvu tanky, tak je pochopitelné, že ten, kdo to inicioval, je zrádce, je potřeba ho zastřelit, soudit, zlikvidovat. A ve chvíli, kdy se elity těchto společenství působících na základě systému organizovaného zločinu mezi sebou dohodnou, tak je naprosto v pořádku, že slyšíme další den od běloruského prezidenta, že říká, že jsou s Prigožinem dávno kamarádi a že šarvátka je zažehnána.“
Na jedné straně tedy vidíme, že ani tak brutální zásah do stability ruského systému, jako je pokus o puč, ji nakonec nezviklal. Na druhou stranu jsme ale mohli pozorovat, s jakou neuvěřitelnou rychlostí může vzniknout citelná trhlina toho systému. „Je to velká stabilita s velkou labilitou v jednom.“
Maskirovka
Podle britského novináře ukrajinského původu Petera Pomerantseva si západní média a informační strategie zatím nedokázaly poradit s ruskou propagandou, jejich snahy jsou prý příliš malé a roztroušené, takže v informační válce s Ruskem nedokážou obstát.
Čtěte také
Za tím vidí Glanc jako hlavní příčinu, že se na Rusko stále často pohlíží jako na stát, který je uspořádaný podobným způsobem jako státy, ve kterých žijeme. „A jenom se tam dostali k moci lidé, kteří ve velkém začali okupovat sousední území a vraždit jejich obyvatele.“
„To je ale trochu mýlka. Ten systém je uspořádaný na jiných základech a používá určitý typ maskování přejatými termíny jako pluralitní demokracie. Volby a celý právní systém jsou tam ale inscenace,“ uvádí.
V ruštině existuje pro vojenské maskování pojem maskirovka. Americký historik Timothy Snyder v tomto pojmu ale vidí jádro nynějšího systému, který používá různé operace, jež mají zamaskovat, co se skutečně děje. „A to se velice dobře daří prostřednictvím takových kategorií, jako je právo,“ dodává Tomáš Glanc.
Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby v audiozáznamu.
Související
-
Frustrovaný Prigožin jednal instinktivně. Putin projevil bezprecedentní slabost, hodnotí Pazderka
„Putin si ho stvořil a hýčkal jako protiváhu k armádnímu velení. A tento člověk se mu v určitou chvíli, možná pod tlakem paniky a emocí, vymkl z rukou,“ hodnotí.
-
Ukrajinská ofenziva ještě nezačala v plné síle. Hledají se slabiny v ruské obraně, říká novinář Syč
„Je zvláštní, když celá země, 140 milionů lidí, oslavuje poškození jednoho tanku Leopard. To zní trochu trapně,“ pozastavuje se Vitalij Syč nad ruskou propagandou.
-
Perebyjnis: Cílem protiofenzivy je osvobodit všechna okupovaná území Ukrajiny
Na ruské požadavky pro nastolení míru na Ukrajině reagoval Kyjev vlastním seznamem mírových podmínek. Ukrajinci striktně odmítají Ruskem vznesený nárok na ukrajinská území.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.