Andri Snær Magnason: O času a vodě. Náš svět, tak jak ho známe, mizí

25. říjen 2022

Čas a vodu, tyto dvě entity, které jsou neoddělitelné od existence lidstva na planetě Zemi a nyní jsou klíčové při zvládání dopadů změn klimatu, se rozhodl originálním způsobem pojednat spisovatel a výrazná osobnost islandského veřejného života Andri Snær Magnason. Jeho kniha o času a vodě vyšla česky v nakladatelství Argo v roce 2022.

Čte: Libor Vacek
Připravila: Daniela Vrbová
Režie: Michaela Krčmová
Technická spolupráce: Jan Šrajer

„Většina lidí vnímá sousloví klimatická změna jako bílý šum. Utvořit si názor na méně závažná témata je snazší. Když se zničí něco v ceně milionu korun, někdo zastřelí zvíře nebo se překročí rozpočet nějakého projektu, snadno to pochopíme. Když ale jde o něco nekonečně velkého a nesmírně cenného, vlastně o samotný základ našeho života, nedokážeme adekvátně zareagovat, jako by mozek nebyl s to.

Čtěte také

Chybí nám jazyk, který by mozku přetlumočil, co se vlastně děje. I o něco představitelnějším výrazům jako tání ledovců, okyselování oceánů nebo nárůst emisí konkrétní obsah teprve postupně nabíhá s tím, jak se tyto jevy začínají intenzivněji promítat do našich životů. A velice pravděpodobně ani zatím nemáme slova pro to, co kvůli nim ještě zažijeme.

„Většina lidí je odsouzena k tomu, aby uvažovala ve vyjetých kolejích a myslela na základě pojmů, které daná doba nabízí,“ konstatuje autor.

Musím o těch záležitostech psát tak, že vlastně nebudu psát přímo o nich. Musím proniknout za ně, abych pokročil vpřed.
Andri Snær Magnason

Snær Magnason pochopil, že musí vymyslet nový přístup, pokud chce psát o tématu, k němuž nám zatím chybějí slova a ta, která máme, možná do pár let změní citové zabarvení, nebo dokonce význam s tím, jak jejich obsah naplní konkrétní nové zkušenosti.

Andri Snær Magnason: O času a vodě

Sousloví klimatická změna se v jeho víc jak třísetstránkové knize objeví skutečně jen párkrát. Na místo toho se autor k tomuto komplexnímu tématu přibližuje z různých stran. Skáče v čase dozadu a dopředu, používá osobní i vědecký tón, cituje rozhovory, odkazuje na rodinné historky i světové mytologie.

„Musím o těch záležitostech psát tak, že vlastně nebudu psát přímo o nich. Musím proniknout za ně, abych pokročil vpřed,“ oznamuje čtenáři v úvodu knihy.

Co přispělo ke vzniku knihy? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Připravila Daniela Vrbová.

Spustit audio

Související