Andor Šándor: Pokud dnes vyslovíte jiný než mainstreamový názor, jste okamžitě dezinformátoři

19. červen 2019

Generál v záloze a bezpečnostní poradce Andor Šándor má letité zkušenosti z vojenské rozvědky i zpravodajské služby. „Pokud dnes vyslovíte jiný než mainstreamový názor, jste okamžitě dezinformátoři,“ říká v souvislosti s informováním o celostátních demonstracích proti vedení státu i v návaznosti na fenomén trollingu.

„Měli bychom si vážit toho, že je tu snaha o jistou pluralitu. Žijeme ovšem ve světě, který je zahlcen informacemi, a vyznat se v nich není lehké,“ dodává s tím, že záleží na lidech, jestli si chtějí informace ověřovat.

Andor Šándor: Za špionážními aktivitami u nás je kromě jiného Rusko

Čestná stráž

Běžnou špionáž, sbírání informací, podle bezpečnostního poradce provádějí všichni. Co je ale problém, je ovlivňování veřejného mínění. Jako třeba v případě radaru v Brdech.

Pokus o vraždu

Před šesti lety se Šándorovi ozvali kriminalisté s informací o tom, že je na něj plánována úkladná vražda. „Pamatuji si přesně, kdy jsem se to dozvěděl. Natáčel jsem svoji první Všechnopárty s Karlem Šípem. Bylo pondělí dopoledne. Volali mně z liberecké kriminálky a řekli mi, že se mnou potřebují mluvit, ale že se nemusím bát, protože jsem nic neprovedl,“ popisuje situaci.

„Zeptal jsem se na dvě věci: jestli je to mířeno také proti mé rodině, především dětem, na což mně odpověděli, že ne. A pak, jestli to mají pod kontrolou – odpověděli, že ano. V této náladě jsem potom natáčel zmíněnou televizní talk show,“ dodává.

Jednoznačná orientace?

„Naše politické vedení se nikdy nedokázalo shodnout na jednoznačné zahraničně politické orientaci,“ konstatuje v kontextu aktuálního nákupu dvanácti armádních vrtulníků.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Andor Šándor ještě vysvětlí, jaké další pozadí měl pokus o jeho vraždu. Naznačí mimo jiné také to, co je potřeba pro akceschopnost moderní české armády.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související