Analýza Hospodářské komory zpochybňuje problém exekucí. Pracuje se starými daty, kritizuje Hůle z Člověka v tísni

14. listopad 2019

Jak vážná je ve skutečnosti situace kolem exekucí v Česku? Hospodářská komora na základě analýzy od společnosti InsolCentrum tvrdí, že oficiálně uváděná čísla o počtech lidí v exekuci – má jít o více než 800 tisíc lidí – jsou nadhodnocená.

Analytici ověřovali údaje z Centrální evidence exekucí, kterou provozuje Exekutorská komora, u starostů třech malých obcí. Například ve Vrbnu nad Lesy má být v exekuci 70 % obyvatel, podle zjištění starosty jde však pouze o 12 %.

Čtěte také

„Tři obce nejsou vyčerpávajícím zdůvodněním čehokoli, ale čísla jsou taková, jaká jsou,“ zdůrazňuje ředitel analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Podle něj by bylo dobré v ověřování pokračovat například na úrovni okresu, zároveň ale podotýká, že přístup k datům v evidenci je zpoplatněný.

Minčič připouští, že údaj o celkovém počtu exekucí – aktuálně jich je vedeno asi 4,6 milionu – je zřejmě věrohodný. Otázkou ale je, zda odpovídá i počet lidí v exekuci.

Některé údaje z exekučních map by bylo dobré prověřit. To ovšem neznamená, že by veškerá data ohledně exekucí byla špatná nebo zkreslená.
Ladislav Minčič

Věřitel by podle názoru Hospodářské komory měl mít právo vybrat si efektivnějšího exekutora, který je ve vymáhání pohledávek úspěšný. „Je na zákonodárcích, k čemu se přikloní,“ konstatuje Minčič s ohledem na aktuálně projednávané návrhy na novelu exekučního řádu, které omezují právo věřitelů zvolit si exekutorský úřad.

Analýza za pět

„Takto bychom mohli dojít k tomu, jestli by si oběť trestného činu nemohla vybrat policistu, který bude věc vyšetřovat – protože někteří jsou méně schopní a pachatele nepostihne. A stejně tak soudci,“ reaguje Daniel Hůle z Člověka v tísni – exekuční řízení podle něj má být spravedlivé a nestranné.

Nevidím jinou motivaci než tu, že aktuálně jsou ve Sněmovně projednávány návrhy, které by mohly omezit práva věřitelů a byznys exekutorů.
Daniel Hůle

Na analýze mu vadí, že pracuje s dva roky starými daty, která srovnávali s aktuálním stavem. Nezohlednili také, že dlužníci se často stěhují a jiní své pohledávky splatili. A mohlo prý také dojít k záměně obcí při vkládání do evidence.

Čtěte také

„Vrbno nad Lesy na Lounsku má 183 obyvatel, ale existuje i Vrbno pod Pradědem na Bruntálsku, které má 5000 obyvatel a mnoho lidí v exekuci. Když exekutor do evidence zanáší dlužníka, ale špatně vybere místo, tak ho de facto přestěhuje. A to se děje, běžně jde až o 10 % dat,“ tvrdí Hůle s tím, že zkreslení se nejvíce týká právě malých obcí.

„V analýze je řada nepochopitelných věcí. Pochopil bych, kdyby ji udělal žák základní školy, ale na střední by za ní měl dostat pětku. Nechápu, že se za ni postaví prezident Hospodářské komory,“ podivuje se Hůle.

autoři: Veronika Sedláčková , ert